Nejlepším luxusním hotelem oceněným v rámci prvního ročníku soutěže Hotel roku se stal Mamaison Suite Hotel Pachtuv Palace Praha. Mezi turistickými tříhvězdičkovými hotely zabodoval Family Hotel Okoř a v kategorii čtyřhvězdičkových hotelů zvítězil Hotel Budweiss z Českých Budějovic. Informoval o tom René Hradecký, ředitel agentury Conventia, která je organizátorem soutěže.

"Z každého kraje a z jednotlivých městských částí v Praze byl vždy vybrán jen jeden vítěz. Pořadí dalších se v soutěži nehodnotilo," řekl Hradecký. Důvodem pro zvýhodnění Prahy proti jiným krajům je, že v hlavním městě se nachází zdaleka nejvíce hotelů. Do soutěže se zapojilo celkem 265 hotelů, což je zhruba desetina hotelů z celé České republiky. Ceny byly uděleny na základě hlasování široké veřejnosti na internetových portálech hotel.cz a hotelawards.cz.

Kromě vyhlášení vítěze v jednotlivých kategoriích hotelů odborná i laická veřejnost vybírala vítěze v kategorii lázeňských služeb. Jím se stal Hotel Troyer v Moravskoslezských Beskydech. Poslední z oceněných kategorií byla kategorie kongresových hotelů, ve které zvítězil Clarion Congress Hotel Prague. Vítězství v této kategorii záviselo výhradně na hlasování odborné poroty složené ze zástupců významných firem pořádajících kongresy, dodal Hradecký.

První ročník soutěže provázely protesty Asociace hotelů a restaurací (AHR). Podle jejího prezidenta Václava Stárka nemohou být její výsledky objektivní a jsou snadno ovlivnitelné samotnými hoteliéry. Pravidla hlasování prý nezohledňují to, zda-li hlasující byli skutečně hotelovými hosty a nejde například o zaměstnance těchto zařízení. AHR se proto od pořádání soutěže Hotel roku distancovala. AHR zastupuje zhruba tisícovku ubytovacích zařízení.

Související