Snižování stavů je v současnosti velkým strašákem. 28% českých zaměstnanců by bylo ochotno vzdát se části své výplaty, kdyby tím mohli zabránit propouštění ve společnosti, kde pracují. 47 procent by část platu oželelo, pokud by si tak pojistili svou vlastní pozici. Míra ochoty přistoupit k podobným kompromisům úzce souvisí s finančními výsledky a hospodařením zaměstnavatele.A to je podle mínění většiny Čechů pod tlakem.

"Plošné snižování mezd je při realizaci úsporných opatření, která se týkají zaměstnanců, až jednou z posledních možností – nejdříve společnosti přistupují k omezení nebo rušení firemních benefitů jako např. jazykových kurzů, 13. platů, služebních aut, příspěvku na pojištění nebo stravenek. Prozíravé firmy ale preferují přístup, který rozlišuje mezi výkonnými a méně výkonnými zaměstnanci a své úsporné aktivity nasměrují právě na ty pracovníky, s jejichž pracovními výsledky nejsou spokojeny," říká Lenka Nováčková, HR Director Randstad ČR.

Plat je důležitý, kolegové ještě víc

Průzkum Randstad Workmonitor také ukázal, že pro velkou část Čechů nestojí práce na prvním místě v žebříčku jejich hodnot. Větší důraz kladou na jiné aspekty. 81 procent zaměstnanců se shodlo, že chtějí pracovat proto, aby žili, a ne žít, aby pracovali.

Také už zdaleka neplatí, že by výše platu byla nejdůležitějším měřítkem spokojenosti. Polovina dotázaných uvedla, že je pro ně podstatnější dělat práci, která je baví. Nejzásadnější je ale pro české zaměstnance příjemný kolektiv. Více, než pěkné sumy na výplatní pásce, si totiž 68 procent dotazovaných cení milých kolegů. Důraz klademe i na možnost osobního rozvoje. Tři z deseti zaměstnanců by dokonce raději dali výpověď, než by dál pracovali na pozici, na které pro další vývoj nemají prostor.