Útoky bezpilotních letounů, které stále častěji využívá USA k likvidaci teroristů, ohrožují systém mezinárodního práva, varuje zpravodaj OSN. Současná praxe navíc může podnítit i další státy, aby letecké útoky začaly využívat.

Christof Heyns, který pro OSN monitoruje popravy bez soudních procesů, kritizoval na konferenci v Ženevě útoky amerických bezpilotních letounů v Pákistánu a Jemenu. Některé akce by se podle něj daly klasifikovat jako válečné zločiny, píše britský list The Guardian.

"Současné taktiky zaměřování cílů oslabují vládu práva. Zabíjení může být ospravedlnitelné v ozbrojeném konfliktu (jako v Afghánistánu), ale mnoho cílených poprav se odehrává mimo oblasti, které jsou považovány za válečné zóny," cituje argumenty zpravodaje OSN Guardian.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.