Rakouská firma přichází na trh s novým lákadlem pro bohaté, kterým už nestačí utrácet miliony za luxusní auta nebo jachty. Nabízí jim umělý, plovoucí "ostrov" s cenou 5,2 milionu eur (asi 133,5 milionu korun).

Na první pohled vypadá jako jako jachta, podle svého tvůrce ale nabízí mnohem víc. Ostrov Orsos měří 20 krát 37 metrů a nemá vlastní motory. Může ale zakotvit takřka kdekoli.

A až se bude chtít majitel chtít přemístit, jednoduše nechá svůj ostrov odtáhnout třeba na opačnou stranu světa, řekl AFP podnikatel maďarského původu Gábor Orsós.

"Zájem je ohromný z celého světa, z Austrálie, Číny, Spojených států," dodal. "Už máme první předběžnou objednávku a příští týden k nám přijedou nějací potenciální kupci z Austrálie."

Ostrovy, které jeho firma nabízí, jsou prý plně soběstačné a šetrné k životnímu prostředí. Elektřinu jim zajišťuje 160 metrů čtverečních solárních panelů a větrné generátory. Veškerá voda, která ostrov opustí, má prý kvalitu pitné vody, uvádí na webových stránkách Orsós.

Na ostrově se může "ubytovat" 12 lidí plus posádka a na několika palubách celkem nabízí tisíc čtverečních metrů životního prostoru.

Zatím jen na papíře

Problémem ovšem je, že tyto ostrovy zatím existují jen na papíře, vyroben ještě nebyl ani jeden. Další obtíží by mohlo být, že se mají podle plánu vyrábět ve vnitrozemí - přesněji na Slovensku.

Orsós ale tvrdí, že první umělý ostrov by mohl být hotový během následujících 18 měsíců. A k majiteli pak bude dopraven po Dunaji a přes Černé moře, kamkoli si jen bude přát.

Podívejte se na vizualizaci soukromých ostrovů

Související