Ve vedení správy Národního parku Šumava končí Jan Stráský, jehož působení bylo častým terčem kritiky ekologických aktivistů. Informaci serveru IHNED.cz potvrdil sám Stráský.

Za svého nástupce vybral Stráský náměstka a vedoucího odboru vztahů s veřejností, ochrany přírody a výzkumu Jiřího Mánka. "Při mém jmenování mě pan ministr vyzval, abych si vybral nástupce mezi těmi, kteří byli úspěšní v řízení na ředitele národního parku, s kým bych byl ochoten spolupracovat a koho bych připravil na výkon této funkce," řekl Stráský.

Ředitel parku nevěří tomu, že by jeho nástupce měnil jeho tvrdý postup proti kůrovcové kalamitě. "Pan Mánek je člověk, který má podobný názor, má i příslušnou kvalifikaci," vysvětlil Stráský.

Stráského jmenoval do funkce šéfa NP Šumava ministr životního prostředí Tomáš Chalupa v únoru 2011 na dobu 12 až 18 měsíců. Jeho hlavním úkolem byla příprava návrhu zákona o Šumavě a likvidace tamní kůrovcové kalamity. Tu chtěl provést pomocí chemických zásahů a kácení stromů, které se neměly vyhnout ani přísně střeženým lokalitám.

"Jsem spokojený s tím, že kůrovcová kalamita ustupuje," uvedl Stráský. "Je mi úplně jedno, jestli na tom má vliv ze šedesáti procent rozhodnutí správy parku a ze čtyřiceti příroda."

Přílišný optimismus ale krotí. "Zdaleka nemůžu prohlašovat, že se kalamitu podařilo zastavit. Ještě tisíce stromů uschnou, ještě tisíce stromů porazíme, než se to podaří." Spor o boj s kůrovcem bude podle Stráského trvat ještě dlouho. "Barikády jsou obsazené lidmi s naprosto odlišnými světovými názory."

Postup Stráského kritizovali opakovaně ekologičtí aktivisté. Jeho působení v NP Šumava vzbudilo kontroverze zejména loni v létě, kdy nařídil použít v boji proti kůrovci kombinaci všech metod, včetně použití biocidů na otrávené lapáky a trojnožky. Jejich použití bylo přitom v parku zakázané a Stráský k tomu neměl udělenou výjimku. Za to v dubnu dostal anticeny Ropák a Zelená perla od sdružení Děti země.

Na čas byl i hlavou státu

Jiřímu Stráskému je sedmdesát jedna let. Stál u zakládání ODS, později vstoupil do Unie svobody. Byl posledním federálním premiérem a při dělení Československa krátce zastával i pravomoci hlavy státu. Později byl ministrem dopravy i zdravotnictví. Z politiky odešel v roce 1998.

Další pracovní působení už Stráský neplánuje. "Jsem 14 let v penzi a nebyl jsem v ní ještě ani den." Do ústraní ale zcela odejít nechce. "Jsem obyvatel Šumavy, dívám se na ni každý den. Využiju jakékoliv možnosti k tomu, abych se mohl k jejím problémům vyjadřovat," řekl Jan Stráský.

Související