Před dvěma lety přišli vědci Bollen, Mao a Zeng z Indiana University s odvážným tvrzením, podpořeným studií: dokážeme předvídat chování trhu v blízké budoucnosti na základě analýzy sociálních sítí. Trh se totiž podle nich řídí "globální náladou" ve společnosti a tu lze zase pozorovat v sociálních sítích. Stačí mít dost velký a aspoň trochu objektivní vzorek společnosti.

Získali tedy databázi 9,8 milionů zpráv od 2,7 milonů uživatelů Twitteru a sledovali v nich několik emocí: opatrnost, štěstí, nadšení nebo strach. Jejich výskyt pak srovnali s reálným vývojem trhu ve stejném období.

Výsledek? Dokázali odhadnout chování trhu se čtyřdenním předstihem a 87,6% spolehlivostí. Ze všech sledovaných emocí přitom nejpřesněji s vývojem trhu koreloval strach.

Netušíme, jak, ale funguje to

Lákavé teorie se v únoru 2011 ujali londýnští finančníci z čerstvě založené společnosti Derwent Capital Markets (sledujte na Twitteru). Založili hedgeový fund, kde zkoušejí, jestli se komplikovaná realita trhů dá otisknout na akademický papír.

Zvenku to vypadá, že se experiment daří. Letos v březnu DCM oznámil, že připravuje "první platformu pro obchodování na trzích se zabudovanou analýzou sentimentu sociálních sítí" a dnes přišel s první ochutnávkou. Na svůj web umístil ceduli, kde můžete sledovat aktuální analýzu sentimentu pro několik vybraných firem a komodit: Vodafone, BP, celou eurozónu nebo zlato.

Zajímavá je bezmezná důvěra, kterou investor projektu věnuje. Když se na podzim 2010 ptali novináři z Wired jednoho z autorů studie Johana Bollena, jak jeho predikce funguje, odpověděl: "Ve zkratce: netušíme."

Česko? Moc Švejků

Pro český trh je zatím podobný nástroj pasé. Brání mu dvě zásadní překážky. Jednak máme málo materiálu pro analýzu, českých uživatelů na Twitteru je pouhých 100 tisíc a Facebook je pro podobné účely méně vhodný. Především je to ale nedokonalost strojové analýzy sentimentu: nedokáže odhalit ironii, což je v národě Švejků a falešných twitterových postaviček nepřekonatelná překážka.