K zásilkovým firmám řadíme ty společnosti, které svou obchodní činnost původně provozovaly prostřednictvím papírového katalogu nebo direct mailu. Dnes samozřejmě prodávají jak přes papírová média, tak online a tak se objevuje výstižnější pojem „prodej na dálku“ (distance selling, Distanzhandel). Některé zásilkové firmy již z internetového prodejního kanálu generují 65 % svých tržeb. Největší zásilkové firmy se tak zároveň stávají předními obchodníky mezi e-shopy. Naopak obchodníci, kteří začínali čistě na internetu, dnes stále častěji využívají k propagaci papírové letáky s nabídkou zboží, tiskovou, venkovní nebo televizní reklamu. Oba typy obchodu se tak stále více přibližují. Podíl internetového obchodu je závislý zejména na cílové skupině zákazníků, na kterou se firma se svým zbožím orientuje. Mladší zákazníci nakupují na internetu více než starší. I přes masivní růst podílu prodeje přes internet zůstanou v nejbližší budoucnosti papírové katalogy zachovány. Změní ale podobu a funkci. Budou spíše lákat zákazníky k prohlédnutí si plné nabídky na internetu. Katalogy se tak stanou spíše obsáhlejšími inzertními letáky.

Tržby jednotlivých zásilkových firem se i přes ekonomickou krizi v průměru udržují na podobné úrovni jako v posledních letech. Celkový objem tržeb zásilkových obchodníků B2C (tedy prodeje konečným spotřebitelům) v ČR ale vloni klesl, a to i v důsledku odchodu jednoho z největších hráčů na trhu společnosti Neckermann. Na tuzemském zásilkovém trhu B2C působí zhruba 30 velkých firem a této formě obchodu se věnuje také řada menších společností. Zhruba 65 až 70 % zásilkových firem má zahraniční vlastníky. Mezi největší hráče na tuzemském trhu zásilkových firem patří například společnosti CEMOD CZ, Popron Média, Reader´s Digest, Národní pokladnice, Halens, IMP, Starkl – zahradník a další. I když některé velké zásilkové obchody český trh opustily, jiné naopak o vstupu uvažují.

V zásilkových obchodech patří mezi nejžádanější zboží textil, oděvy, knihy, hudební nosiče, domácí a zahradnické potřeby, kosmetika a potravinové doplňky. Na internetu se z tohoto zboží nejlépe prodávají CD a knihy, naopak nejméně oděvy.

Kromě zásilkového obchodu B2C je významným segmentem i prodej firemním zákazníkům (zásilkový obchod B2B). Ročně se zde realizují tržby za více než deset miliard korun. Nejznámějším sortimentním segmentem jsou kancelářské potřeby nebo vybavení skladů a dílen. K největším firmám v této oblasti patří Office Depot nebo Activa.