Komunální volby, které se v sobotu konaly ve 14 obcích Česka, provázela vysoká volební účast. Je ale možné, že někde volby problematickou situaci nevyřešily.

Například v Hnačově na Klatovsku vyhrála volby SNK za lepší Hnačov, která získala čtyři mandáty. Konkurenční SNK Hnačov bude mít v sedmičlenném zastupitelstvu tři křesla. Výsledek je stejný jako po volbách letos v lednu, po nichž hned celá kandidátka SNK Hnačov odstoupila. Podle členky volební komise Jaroslavy Kroupové ani sobotní volby nebudou poslední.

V Libkově Vodě na Pelhřimovsku bylo sedm zastupitelů zvoleno z osmi jednočlenných kandidátních listin. Z minulého zastupitelstva, které se rozpadlo kvůli sporům o stavbu bioplynové stanice, se nikdo o znovuzvolení neucházel. Nekandidovali ale ani nejvýraznější odpůrci bioplynové stanice. Tou se bude muset zabývat i nové zastupitelstvo.

Ve středočeské Třebovli, kde část lidí nechtěla, aby se nové volby konaly, přišlo nakonec k urnám 76,31 procenta z 363 oprávněných voličů. Na neplatnost voleb, respektive rozhodnutí ministra o jejich konání, tam byly podány dvě žaloby. Obě byly zamítnuty. Nyní věc posuzuje v odvolacím řízení Nejvyšší správní soud. Podle člena volební komise Iva Bednáře je otázkou, jak by situace dopadla, kdyby Nejvyšší správní soud rozhodl, že se volby neměly konat.

Sobotní volby ve 14 obcích vyhlásilo ministerstvo vnitra, a to hlavně proto, že se rozpadla tamní zastupitelstva.

 

Související