Premiér Petr Nečas v pátek opětovně odmítl, že by důvodem odvolání Jiřího Pospíšila z čela ministerstva spravedlnosti byl plán jmenovat Lenku Bradáčovou do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Podobná tvrzení označil za nepřípustné spekulace. Jmenování nového vrchního žalobce je podle něj plně v kompetenci současného ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

"Musím zásadně odmítnout opakující se lži, že by důvodem odvolání bývalého ministra Jiřího Pospíšila byl návrh na případné jmenování paní Lenky Bradáčové. Tyto spekulace jsou stejně nepřípustné jako politický tlak na její jmenování ze strany TOP 09 a ČSSD," napsal premiér v tiskovém prohlášení.

Blažek jako jednu z variant jmenování nového šéfa Vrchního státního zastupitelství zvažuje vyhlášení výběrového řízení. "Rozhodnutí o jmenování nového vrchního státního zástupce je v kompetenci ministra spravedlnosti. Předpokládám, že tak učiní po dohodě s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem," podotkl k tomu pouze Nečas.

Za plán vyhlásit na pozici šéfa výběrové řízení Blažek sklidil kritiku vládní TOP 09 i opoziční ČSSD. Nečas se ho ovšem zastal.

"S ministrem Pavlem Blažkem jsem hovořil a ujistil mne, že došlo k informačnímu šumu," uvedl premiér. Prezident Václav Klaus chce ponechat rozhodnutí na Blažkovi. "Nestojí to za komentář. Rozhodnutí v celém případu nechám na panu ministrovi," řekl Klaus.

Podle zákona o státním zastupitelství jmenuje vrchní státní zástupce ministr spravedlnosti na návrh nejvyššího státního zástupce. Vypsání výběrového řízení podle Zemana této normě odporuje. Postup by tak byl právně napadnutelný a neúspěšní účastníci by se mohli bránit žalobami.

Předseda vlády Pospíšilův konec v čele ministerstva spravedlnosti zdůvodňoval tím, že svůj resort manažersky nezvládal. Objevily se ovšem pochybnosti, které poukazovaly na to, že tak Nečas učinil kvůli Pospíšilově rozhodnutí postavit do čela pražských žalobců Bradáčovou.

Související