Maďarský nacistický zločinec László Csátary u úterního výslechu odmítl veškerá obvinění namířená proti němu. Podle svého advokáta popřel, že by byl antisemita, napsala agentura AFP.

Výslech trval tři hodiny a hned po něm 97letý Csatáry zamířil do auta, přičemž si zakrýval obličej.

"Popřel, že by byl antisemitou před, během i po událostech v Košicích," řekl Csatáryho advokát. Tento muž, který byl v období druhé světové války velitelem policie v tomto nyní slovenském městě, údajně hrál klíčovou roli při deportaci tisíců Židů na Ukrajinu a později do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde je čekala smrt.

V úterý odmítl, že by měl cokoliv společného s velením policie v ghettu v Košicích i to, že by z této pozice podepisoval jakákoliv úřední akta. Nicméně muzeum holokaustu v Budapešti minulý týden ukázalo dokument, který Csatáry coby velitel policie v ghettu podepsal.

Slováci zvažují vydání zatykače

Slovenský soud v roce 1948 Csatáryho odsoudil k trestu smrti. Ten ale mezitím prchl do zahraničí a do poloviny 90. let se ukrýval v Kanadě. Když se o něj kvůli jeho minulosti začaly zajímat kanadské úřady, odjel do Maďarska, kde nerušeně žil až do nedávného zadržení.

Slovenský ministr spravedlnosti Tomáš Borec v pondělí řekl, že by byl pro to, aby Maďarsko vydalo Csatáryho Slovensku. O vydání zatykače ale musí nejdříve rozhodnout soud a zatím není jasné, kdy by se tak mohlo stát.

Právníci připomínají, že ještě před případným vydáním zatykače na Csatáryho bude soud muset formálně změnit původní rozsudek smrti na doživotní vězení.

Csatáryho advokát řekl, že během úterního výslechu o možném vydání jeho mandanta na Slovensko řeč nebyla.

Související