Počet obyvatel legálně žijících v Řecku se za posledních deset let snížil o více než jeden milion osob. Vyplývá to ze sčítání lidu, jehož výsledky ve středu zveřejnil statistický úřad ELSTAT.

Podle těchto údajů nyní řecká populace čítá 9 903 268 osob, zatímco v roce 2001 to bylo téměř 11 milionů lidí.

Řecká média pokles populace podle agentury DPA vysvětlují těžkou ekonomickou krizí, která zemi sužuje. Mnoho Řeků kvůli nedostatku pracovních příležitostí odcestovalo do zahraničí.

K tomu je navíc nutné připočítat desetitisíce Albánců, kteří v Řecku legálně žili, ale v důsledku zhoršených ekonomických podmínek se jich mnoho vrátilo do vlasti.

Nejlidnatějším řeckým městem je zhruba čtyřmilionová metropole Atény. Neexistují ovšem žádné oficiální údaje, kolik zde žije přistěhovalců bez řádného povolení k pobytu. Úřady jejich počet odhadují na více než jeden milion.

Řecko se před více než dvěma lety stalo první zemí eurozóny, která spadla do dluhové krize a musela požádat o mezinárodní finanční pomoc.

Od členů eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF) si Atény zajistily zhruba 110 miliard eur. Letos se Řecko dohodlo na další mezinárodní pomoci v sumě 130 miliard eur.

Související