Detektivové protikorupční policie se budou zabývat podezřením z uplácení v českém zdravotnictví, na které minulý týden upozornili američtí vyšetřovatelé z Komise pro cenné papíry (SEC).

„Uvedenou zprávu budeme analyzovat,“ potvrdila mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Lékaře a úředníky měli v letech 2003 a 2004 uplácet zaměstnanci české pobočky amerického farmaceutického gigantu Pfizer.

Kongres? Ne, dovolená gratis

Za to, že lékaři budou předepisovat pacientům jejich léky a úředníci pro tyto přípravky zajistí vyšší úhrady od státu, měla až tisícovka lidí požívat nadstandardních benefitů skrytých do služebních cest za vzděláváním.

Podle zprávy ze zámoří měli lékaři jezdit pod rouškou kongresu na dovolenou do Austrálie, Hongkongu či na lyžovačky do rakouských Alp.

Centrála firmy Pfizer z obav před policejním vyšetřováním raději v USA zaplatila v přepočtu více než miliardovou pokutu. A česká pobočka se odmítá k případu vyjadřovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.