Moskevský soud v pátek vynese rozsudek nad třemi členkami punkové skupiny Pussy Riot obžalovanými z výtržnosti v pravoslavném kostele. Protestovaly tam proti nynějšímu prezidentovi Vladimiru Putinovi. Obžaloba požaduje tři roky vězení, obhajoba navrhla zproštění viny.

Pussy Riot ještě v únoru před prezidentskými volbami zazpívaly v moskevské katedrále Krista Spasitele "punkovou modlitbu" nazvanou "Bohorodičko, vyžeň Putina".

Protestovaly tak proti výzvám patriarchy Kirilla, hlavy pravoslavné církve, hlasovat pro favorita voleb. Obžalovány byly z výtržnosti motivované náboženskou nesnášenlivostí. Hudebnice odmítly přiznat vinu, ale věřícím se omluvily.

Pro kritiky poměrů se Pussy Riot už staly oběťmi režimu a získaly velkou podporu mimo jiné mezi západními celebritami. Putin se nechal slyšet, že dívky "by neměly být souzeny přísně".

Podle komentátorů ale odklad vynesení rozsudku až na dobu po skončení olympiády naznačuje, že trest bude spíše reálný než jen symbolický.

Soudkyně Marina Syrovová, které před vynesením verdiktu v kauze Pussy Riot byla přidělena ochrana kvůli výhružkám, se těší pověsti přísné dámy: z jejích 178 verdiktů v posledních třech letech byl jen jediný osvobozující.


Jaký rozsudek si dívky vyslechnou? Jak soud vnímá ruská veřejnost? Na vaše otázky odpovídal odborník HN na Rusko Ondřej Soukup.

Online rozhovor

Opačné řazeníObnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den Ondřeji, ruské soudy jsou známy svou přísností vůči rebelům. Dokážete odhadnout, jaký verdikt padne? S díky M.
Ondřej
Vzhledem k tomu, že ruské soudy obecně v trestních případech vynášejí v 93 procentech případů verdikt vinen (třeba mluvčí moskevského městského soudu tvrdí, že je to díky výjimečně kvalitní práci vyšetřovatelů), tak si dovoluji odhadnout, že trest bude někde okolo těch požadovaných třech let. Třeba o něco méně. Malým zázrakem by bylo, kdyby dostaly jen to, co už si odseděly ve vazbě
Čtenářský dotaz
Ondřeji, existuje mezi všemi těmi lidmi, kteří Pussy Riot vyjádřili podporu, někdo, na koho by ruská justice opravdu slyšela? Smějí oni se Madonně a McCartneymu, nebo tomu mohou přikládat nějakou váhu?
Ondřej
Určitě se jim to příliš nelíbí. Třeba Vladimir Putin byl na většině koncertů Paula McCartneyho v Rusku a osobně se i setkali. Na druhou stranu, možnosti světa co se vnitřní politiky v Rusku jsou poměrně omezené. Naopak část ruské elity to jen utvrzuje v pocitu celosvětového spiknutí vůči ruské civilizaci. Před dvěmi týdny jsem si v Moskvě vyslechl hezkou teorii, kde padala jména obvyklých podezřelých: zednáři, Bilderberg a podobně.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaká je vůbec pozice pravoslavné církve v Rusku? Není to náhodou spíš pračka na peníze pro špičky Putinova režimu?
Ondřej
Tak to bych si rozhodně nedovolil tvrdit. Pravoslavná víra patří k ruské identitě, se všemi fazetami. Trochu problém je, že velká většina dnešních věřících jsou vlastně konvertité od vědeckého ateismu a i to částečně vysvětluje až hysterickou reakci na vše, co by jejich víru mohlo znevažovat. Církev v devadesátých letech byla zapletena do řady skandálů ohledně dovozu alkoholu a cigaret, ale to bylo vyvoláno především tím, že stát neměl peníze a proto rozdával licence na dovoz. Ale jinak církev je tvořená různými lidmi a dělá velmi často nesmírně záslužnou práci, třeba během posledních záplav na jihu Ruska.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaký myslíte že by byl rozsudek řekněme v Itálii, kde nemůžete do kostela ani v krátkých kalhotech natož aby jste tam udělal takový vyrvál? Děkuji. Ast.
Ondřej
500 eur pokuta, eventuelně třeba 50 hodin veřejně prospěšných prací. A tak by to dle mého názoru mělo být i v případě Pussy Riot.
Čtenářský dotaz
Vy sám dobře víte, že Pussy Riot nejsou souzeny za modlitbu proti Putinovi, jak se to snaží sdělovací prostředky lidem vsugerovat, ale za to, že vtrhly do ruského hlavního pravoslavného chrámu, kde obsadily ambon před ikonostasem (vyhrazený patriarchovi) a tam používaly gesta zesměšňující bohoslužebné úkony. V normální demokratické zemi je toto kvalifikováno jako výtržnost a hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. V Česku je např. za tento čin trest až do 2 roků odnětí svobody. Proč vytváříte o Rusku jen negativní zprávy? Děláte to z protiruského přesvědčení nebo jste za to placen?
Ondřej
Přirozeně, že jsem za to placen :-) Třeba vy, když jste mi položil tuto otázku na ihnedu, tak jste mi přispěl na výplatu:-) Ale vážně. Neobsadily amvon, ale soleju, po které se zrovna v tomto kostele chodí docela běžně, protože je velmi nízká, takže většina lidí si toho ani nevšimne. Dál je to trochu právní problém, protože v ruské zákonu je paragraf u urážce citů věřících, ke které bezesporu mohlo dojít a v řadě případů jistě i došlo. Jenže to je administrativní trestný čin, trestaný pokutou. To ostatně potvrdily i první dvě expertizy, které si prokuratura objednala. Jenže to zjevně někomu nestačilo, proto bylo potřeba vytvořit expertizu třetí, vytvořenou třeba autorem knihy Právo na kritiku homosexualismu nebo paní, píšící články o pravoslavné výchově batolat, která konečně odhalila, že členky skupiny se dopustily trestného činu podněcování nenávisti vůči víře.
Čtenářský dotaz
Ve Finsku podali obránci práv a veřejní činitelé na policii žalobu na profesora Helsinské univerzity Teiva Teivainena, který se snažil zopakovat akci Pussy Riot u pravoslavného Uspenského chrámu. Finský trestní zákoník zakazuje jakýkoli způsob znevažování víry jiného člověka. Je rovněž zakázáno nacházet se v masce na veřejnosti a také konání neschválených mítinků. Jestliže generální prokuratura Teivainena obviní, hrozí mu trest odnětí svobody až na dobu dvou let. Je Finsko stejně nedemokratickou zemí, jako Rusko?
Ondřej
Ono věřit RIA Novosti se nedá úplně na slovo. O té akci mluvil Johan Beckman, místní helsinský jurodivý, který je spolupředsedou Eurasijského lidové fronty, která je členkou Všenárodní lidové fronty Vladimira Putina. Sám Teivanen o tom nic neví. Prooflink: http://www.dw.de/dw/article/0,,16170735,00.html?maca=rus-rss-ru-news-4383-xml-mrss
Čtenářský dotaz
Není soud v Rusku právě projevem vyspělosti a demokracie ruské společnosti? V jiných nábožensky více založených zemích, jako v některých oblastech USA, Polsku, Latinské Americe, Izraeli, o muslimských zemích nemluvě, by je zlynčovali přímo na místě a k soudu by se Pussy Riot vůbec nedostaly
Ondřej
Obávám se, že drtivá většina Poláků, Američanů, či dalších zmíněných národů by vaši otázku pokládala za obzvláště hrubou urážku, že by se mohli tak chovat. Jistě, dovedu si představit, že v nějakém Kandaháru by k něčemu takovému nejspíše došlo. Na druhou stranu jsem si nevšiml, že by Kreml si bral za vzor hnutí Tálibán.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Soukupe, nejde mi ani tak o odpověď na otázku ale o Váš komentář na můj komentář. Sám si myslím, že novináři dělají z komára velblouda. Podle mě se jedná o urážku církve (hlavního náboženství v tom konkrétním státě) a hlavy státu. Obě záležitosti jsou trestuhodné. Jen proto, že se jedná o Putinovo Rusko, tak si musí každý plivnout. Tím netvrdím, že souhlasím s Putinovým režimem. Tvrdím, že Putinovo "shovívavé" vyjádření, že trest pro děvčata je velký je předem plánovaná akce, která má vylepšit Putinův image. Děkuji.
Ondřej
Ale on by to byl komár, který by nikoho nezajímal, pokud by těm holkám nehrozilo až sedm let vězení. Kdyby dostaly pokutu nebo by byly odsouzeny aby v Chrámu Krista Spasitele měsíc myly podlahu, tak by nikdo ani nepípnul.
Čtenářský dotaz
Dobry den. Je v Rusku bezne ze se kvuli klukovinam pripadne kritice politiku a cirkve zaviraji lide do kleci, drzi ve vazbe mesice a odsuzuji na roky do vezeni ? Jaky na tento proces ma podle vas vliv Vladimir Putin pripadne predstavitele pravoslavne cirkve ? Soud s pussy riots mi pripomina inkvizice stredoveku - klece a roky vezeni jen kvuli recesi. Naprosto nechutne. Dekuji za odpoved
Ondřej
Problém je, že nikdy předem nedokážete odhadnout jak ta či ona kauza dopadne. Pussy Riot provedly akci na Rudém náměstí před chrámem Vasilije Blaženého, kde zpívaly podstatně urážlivější text než potom v Chrámu Krista Spasitele, a dostaly pokutu tisíc rublů. Jeden blogger ze Syktyvkaru napsal v diskusi na sociální síti, že zkorumpovaní policisté by zasloužily upálit na náměstí a dostal rok natvrdo. Nikdy nevíte. Nejsem úplně zastáncem teorie, že osobně Putin nařídil stíhání Pussy Riot, podle toho, co jsem slyšel, tak největšími jestřáby jsou tzv. pravoslavní čekisté, poměrně silná skupina v silových složkách.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Neukazuje tento proces určitou slabost a nízké sebevědomí Ruska? Opravdu je Rusko tak slabé, že se boji třech nevycválanych puberťaček do té míry, že je vodí v řetězech jako vrahy? Chápu, že možná porušily zákon, ale v každé normální zemi by jim proste policajt napařil blokovou pokutu, rodiče by je seřezali, a byl by klid. Jak mohou takovéto manevry Rusku pomoci?
Ondřej
Já jenom doufám, že by celá aféra mohla pomoci si vyjasnit úlohu a roli církve v životě státu. A to i v církvi samotné. Mám dva kamarády, kteří jsou duchovní a ti jsou z celé kauzy nešťastní, protože to společnost obrovsky polarizuje. Ale zatím obě strany ryjí stále hlubší zákopy.
Čtenářský dotaz
Připustíte, že ony punkerky jsou souzeny až za poslední z řady stupňujících se výtržností, zatímco za všechny předešlé - kdy urážely politiky stejně nevybíravě jsko v kostele - dostaly pouze pokuty za vniknutí do nepovolených prostor? Je to dost důležité pro posouzení, zda je proces politický nebo kriminální.
Ondřej
Samozřejmě, ony dokonce většinou ani ty pokuty nedostaly, až na té akci na Rudém náměstí. A když už jsme u toho, tak ta poslední akce ani nebyla tolik stupňující. Vždyť ta písnička má místama dokonce i melodii a i v textu skoro nejsou vulgarismy. Takže mi nepřijde, že by skokové zvednutí trestu z tisíce rublů pokuty na tři roky vězení bylo adekvátní.
Čtenářský dotaz
Skupina Pussy Riot znesvětila ruský pravoslavný chrám, který má pro Rusy velký význam v souvislosti s návraty ke kořenům Rusi a pravoslaví. Neodsouzení skupiny Pussy Riot by bylo pro Rusko velmi nebezpečným. Jestli miliony Rusů uvidí, že vláda není s to ochránit její nejposvátnější hodnoty, pak se ji odcizí. Kavkazští muslimové pozorně sledují, zda pravoslavní Rusové snesou urážku. Pokud Pussy Riot vyváznou bez trestu, prudce klesne respekt k Rusům a vzroste i počet konfliktů v oblastech, kde žijí muslimské diaspory. Není obhajování skupiny Pussy Riot jen jedním ze střípků, jak rozvrátit Rusko?
Ondřej
Já jsem v Moskvě žil ve čtvrti Ljublino, která je řekněme etnicky dosti pestrá, a skutečně nemám pocit, že by místní chlapci v teplácích Adidas a výrazným dagestánským přízvukem, se ve svém vztahu k Rusům řídili výsledkem procesu nad Pussy Riot. Ale vaše otázka hezky ilustruje míru emocí a významů, vkládaných do celého dění okolo procesu. A bohužel se mi zdá, že ty emoce stále stoupají a oba tábory se už ani neposlouchají. To mi pro budoucnost Ruska přijde nebezpečnější než muslimové.
Čtenářský dotaz
Umíme si vůbec někdo představit, jak by děvčata dopadla, kdyby toto provedla v mešitě ? Nejspíše by je na místě ukamenovali. A přesto jsme k islámu ne-li vstřícní, tedy aspon lhostejní. Proč tedy takový povyk, když holky moc dobře věděly do čeho jsou a chovaly se opravdu velmi provokativně - ony chtěly vyvolat skandál. Už to, že se jim to povedlo považuji za shovívavost ze strany Ruska. Ted se budou ohánět dětmi doma.... ne na ty měly myslet předem. Pošpinily chrám pravoslavné cirkve, hlavu státu, urazily věřící.... a úmyslně postavily Rusko opět do nedobrého světla.... řeší to něco ?
Ondřej
Ohledně mešit viz výše. Co se týče stavění do nedobrého světla, dost pochybuji, že byť jen tušily jakou reakci to vyvolá. Stát udělal vše proto, aby se z toho stal skandál až mezinárodních rozměrů.
Čtenářský dotaz
příští týden jedu do Říma. Tady od Vás čtu, že za výtržnost v kostele se tam platí EUR 500,- nebo 50hodin prací. Půjdu to vyzkoušet do sv. Petra v Římě (by to bylo srovnatelné s Pussy Riot) a protestovat proti církevním restitucím a smluvě s Vatikánem. Za těch Eur 500 by to stálo, ale když mi napařejí více, vymluvím se na Vás - vezmete trest na sebe ?
Ondřej
Jestli budete mít na sobě opravdu pěkné barevné punčocháče, tak bych to mohl zvážit :-) Mimochodem, zkuste zjistit, jak dopadli tihle chlapíci http://www.guardian.co.uk/world/2012/jan/15/occupy-vatican-protesters-evicted-police
Čtenářský dotaz
Jen ze zvedavosti - za Pussy Riot se postavila spousta lidi i v Cesku, byly tu koncerty, protestni akce atd. Psalo se o tom v ruskem tisku? Objevuji se tam nekde zminky o Praze nebo Cesku? Dekuji.
Ondřej
Psalo se o tom, třeba TV Dožď měla reportáž i z toho koncertu, co byl v Lucerna Baru. Hodně to sleduje i místní ruskojazyčná komunita. Ostatně, dneska v pět bude další demonstrace na Václavském náměstí. Tímto všem zúčastněným děkuji za otázky a čas. A za čtyřicet minut nám v Chamovničeském soudu začne paní Syrovová číst rozsudek...
Související