Státní energetická koncepce a navýšení podílu jádra v energetickém mixu znovu rozproudily vzrušenou debatu o potřebě či nepotřebě nových jaderných bloků. Otázky jestli, proč a zda vůbec si již nekladu. Zajímá mě kdy, jak rychle a jak velká šance to bude pro české firmy, školy, vědce. Diskuse o dostavbě temelínských bloků obvykle začíná a končí tím, zda si to necháme postavit Američany, Francouzi, či Rusy. Považuji to za špatně položenou otázku. Z paměti mladých novinářů, ale i některých politiků se vytratilo vědomí, že dvanáct jaderných bloků na Slovensku a v České republice postavily české a slovenské firmy a že patnáctimilionové Československo vyrobilo zařízení pro dalších třináct jaderných bloků v zahraničí. To je ta klíčová otázka! Příčí se mi totiž představa, že po létech účasti v nejvyšším "klubu znalých" se má naše republika postavit do role, kdy jí nezbude nic jiného než si nechat postavit jadernou elektrárnu "na klíč" a dostat se do technologické, výrobní a znalostní závislosti.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.