Sucha a vedra ničí úrodu ve Spojených státech a Austrálii, Brazílii zase sužují záplavy a sklizeň v Indii ohrožují opožděné monzuny. Cena mnoha zemědělských komodit na burzách letí vzhůru a OSN varuje před další globální potravinovou krizí. Ta zatím poslední zachvátila planetu před pěti lety.

Situace je skutečně napjatá, a šoty z vyprahlých kukuřičných polí v USA by na televizních obrazovkách mohly vystřídat záběry z hladových bouří. Už dnes hladem na zeměkouli trpí permanentně skoro miliarda lidí, a zdražení pšenice, kukuřice nebo rýže je pro ty nejchudší doslova otázkou života, nebo smrti. „Největší riziko nepokojů je v Egyptě, Súdánu, Pákistánu a Bangladéši, což jsou země, které jsou velkými importéry potravin,“ odhaduje analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak, který vývoj cen na světových burzách dlouhodobě sleduje.

Tím spíše je ale třeba bedlivě vážit situaci a nepodléhat panice, která může ceny iracionálně šroubovat ještě výše. Ve víru katastrofických prohlášení řady politiků i potravinářské lobby se totiž občas ztrácejí fakta. Hlubší pohled na agrární trh například ukazuje, že zdaleka ne všechna čísla jsou děsivá – například cukr na newyorské burze padá dolů.

Druhou stránkou věci je dopad případné potravinové krize na bohatší část světa, tedy i na tuzemské byznysmeny a spotřebitele. Aktuální sonda týdeníku Ekonom mezi zemědělci, potravináři i agrárními politiky ukazuje, že počítají s dalším zdražením jídla. Jejich odhady se pohybují v rozmezí 5 až 15 procent, počítáno ve výhledu příštích 12 měsíců. I tohle zdražování má ovšem rozdílné dopady. Zemědělci a zčásti i potravináři si mohou mnout ruce, pro ně je „krize“ požehnáním. „Nikdy jsme neměli tak zlaté časy jako teď,“ řekl otevřeně šéf největších mlékáren Madeta Milan Teplý, když před pěti lety inkasoval za máslo dvojnásobné ceny proti obvyklé úrovni.

Reakce spotřebitelů je samozřejmě opačná. Analýza týdeníku Ekonom proto zkoumá, jaký scénář budoucího vývoje je pravděpodobný, zda a proč bude nutné sáhnout při nákupu potravin zase hlouběji do peněženky.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.