Na podporu těchto pracovníků ve dvanácti členských státech (Rakousko, Belgie, Česká republika, Dánsko, Francie, Německo, Řecko, Irsko, Itálie, Nizozemsko, Polsko a Portugalsko) bylo v roce 2011 z globalizačního fondu EU vyplaceno celkem 128 milionů EUR.
Komisař EU pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování László Andor řekl: „Ukázalo se, že Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci je účinným a efektivním nástrojem pro občany, kteří přišli o práci. Je konkrétním projevem evropské solidarity a praktickým nástrojem, který občanům a regionům pomáhá překonat následky rozsáhlého propouštění. Členským státům umožňuje zejména podpořit cílená opatření střižená na míru dotyčným pracovníkům podle jejich konkrétní situace. Od zřízení fondu v roce 2007 již pomoc z EFG určenou na odborné vzdělávání, hledání zaměstnání a jiné formy podpory získalo nebo má získat celkem přibližně 91 tisíc propuštěných pracovníků. EFG bude i nadále hrát klíčovou roli v boji proti nezaměstnanosti.“
Pátá výroční zpráva o činnosti a výsledcích EFG uvádí, že příspěvky EFG vyplacené členským státům v roce 2011 se ve srovnání s rokem 2010 zvýšily o 50 %. Evropský parlament a Rada Evropské unie přijaly v roce 2011 celkem 22 rozhodnutí o uvolnění prostředků z EFG. Česká republika a Řecko obdržely v uvedeném roce podporu z EFG poprvé.
Poskytnuté prostředky byly v průběhu období 24 měsíců od data podání žádosti použity na spolufinancování aktivních opatření na trhu práce, která byla pro pracovníky navržena a prováděna zmíněnými dvanácti členskými státy. EFG spolufinancoval 65 % nákladů na opatření a zbývajících 35 % bylo poskytnuto z vnitrostátních zdrojů. Konkrétní opatření pro uchazeče o zaměstnání zahrnovala intenzivní a individualizovanou pomoc při hledání zaměstnání, různé druhy odborné přípravy, opatření v oblasti zvyšování kvalifikace a rekvalifikace, časově omezené pobídky a příspěvky vyplácené po dobu trvání aktivních opatření a další typy podpory, jako např. podpora při zakládání podniku a programy veřejné zaměstnanosti.
Zpráva se rovněž zmiňuje o výsledcích, jichž bylo dosaženo díky čtyřem příspěvkům z EFG vyplaceným v předcházejících letech třem členským státům (Belgii, Švédsku a Irsku), pokud jde o způsob, jakým podpora z EFG pomohla propuštěným pracovníkům najít nové zaměstnání. Výsledky jsou povzbudivé, neboť do konce období podpory z EFG (v polovině roku 2011) nalezlo novou práci nebo se stalo osobou samostatně výdělečně činnou 2 352 pracovníků (45 % z celkového počtu 5 228 osob, které získaly podporu z EFG), kteří byli propuštěni v automobilovém a textilním průmyslu a v odvětví výpočetní techniky.
Tyto dobré výsledky, pokud jde o opětovné profesní začlenění, naznačují, že delší období podpory a vyšší míra spolufinancování ze strany EU (v důsledku změny nařízení o EFG v roce 2009) jsou přínosem jak pro pracovníky, tak pro místní a regionální trhy práce.


-red-