Václav Klaus by měl zvážit svoji kandidaturu na hlavu státu v přímé volbě. Vyzval ho k tomu spolek Šalamoun.

Jako hlavní důvod spolek uvedl nespokojenost s kandidáty, kteří se prozatím do boje o prezidentské křeslo přihlásili.

"U velké většiny (uchazečů) se obáváme, že jejich případné zvolení by mělo za následek menší nebo větší poruchy v chodu státní správy," napsal v otevřeném dopise Klausovi spolek. Dopis zveřejnil na svém webu.

Klaus by podle Šalamouna mohl zůstat ve své funkci ještě jedno volební období. Za období svého působení podle něj prokázal uvážlivost a způsobilost překonávat vnitropolitické krize a urovnávat rozbroje mezi politiky. Pokud by Klaus kandidaturu přijal, spolek by to vnímal jako "jako pochopení nutnosti a projev vůle pomoci zemi ve složité situaci".

 

Současný prezident ale systém přímé volby označil za fatální chybu a přirovnal ji k "nové velké české superstar". Navíc do úřadu hlavy státu je možné být zvolen pouze dvakrát za sebou.

Stejné omezení podle Šalamouna platilo i za doby první republiky, přesto byl Tomáš Garrigue Masaryk zvolen prezidentem čtyřikrát. Znovuzvolení Klause by podle nich mohla umožnit výjimka ústavního zákona odůvodněná zásadní změnou volebního systému a vstřícností k požadavku na ochranu státu před možnými nepředvídatelnými důsledky způsobené jinou formou volby prezidenta.

Když nebude Klaus, měl by být Jakl

Z dosavadních uchazečů by byl podle Šalamouna nejvhodnějším prezidentským kandidátem Klausův tajemník Ladislav Jakl, který podle něj má jasnou představu o požadavcích na prezidenta a který by byl schopen se s nároky úřadu důstojně vypořádat. Přesto se spolek obává, že Jakl je pro většinu voličů "celkem málo zajímavou osobností".

Šance z hlediska politické praxe mají podle spolku i bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman a ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Oba ale mají již své nejlepší roky za sebou," uvedl spolek.

Vladimír Dlouhý, další z kandidátů, je podle Šalamouna už příliš dlouho mimo politiku. Krátkodobé působení Jana Fischera ve funkci premiéra pak spolek nazval "jen náhodným vybočením z šedivé životní dráhy statistika".