Spojené státy po 26 letech zrušily zákaz, který znemožňoval novozélandským válečným lodím zakotvit na amerických základnách po celém světě.

Rozhodnutí oznámil u příležitosti své návštěvy Nového Zélandu americký ministr obrany Leon Panetta. Ten je prvním šéfem Pentagonu, který zemi navštívil od chvíle, kdy na svém území zakázala roku 1985 jaderné zbraně.

Od té doby nemohly americké válečné lodě na jaderný pohon či s jadernými zbraněmi využívat novozélandské přístavy. Washington pak na oplátku přerušil svou smlouvu o obraně s Novým Zélandem v roce 1986.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ochlazení vztahů mezi USA a Novým Zélandem, k němuž došlo po potopení lodi Rainbow Warrior, se zlepšuje. Washington zrušil zákaz kotvení válečných lodí tichomořského státu na svých základnách. Podobné omezení platí pro vstup jaderných lodí USA do novozélandských přístavů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.