Ruský opoziční poslanec Ilja Ponomarjov nesmí kvůli kritice vládní strany jeden měsíc pronášet projevy na parlamentní půdě.

Takový trest v pátek odsouhlasila Státní duma kvůli tomu, že politik v červenci hovořil o představitelích strany Jednotné Rusko jako o "šejdířích a zlodějích".

Ponomarjov, poslanec opoziční strany Spravedlivé Rusko, bude muset při jednáních dolní sněmovny mlčet od 16. října do 16. listopadu.

Podle Státní dumy proto, že "veřejně užil hrubých a urážlivých výrazů, které poškodily důstojnost a čest ostatních členů Státní dumy a dalších lidí." Takto z usnesení citovala agentura Ria Novosti.

V polovině září byl potrestán i Ponomarjovův spolustraník Gennadij Gudkov. Tomu dolní komora ruského parlamentu odebrala mandát kvůli podezření z nedovoleného podnikání. Gudkov tvrdí, že šlo o pomstu Kremlu za jeho angažmá na opozičních demonstracích.

O vyloučení Gudkova ze sněmovny i bez soudního verdiktu se zajímá Rada Evropy. Její poslanci chtěli tuto záležitost probrat s předsedou Státní dumy Sergejem Naryškinem na svém nadcházejícím pondělním zasedání. Naryškin ale svou plánovanou cestu zrušil.

Související