Po dvanácti letech jsem měl znovu možnost projet centrální provincie Číny a nestačil jsem se divit. Zcela neobyčejný hospodářský rozmach, nová moderní infrastruktura, překotná futuristická urbanizace a obrovský technologický pokrok dávají znát, která mocnost se stane vbrzku vedoucí hospodářskou a politickou silou planety.

Ořezané civilizace

Západní média už třicet let pravidelně přinášejí zprávy o tom, že dychtivě vyhlížený ekonomický a politický krach Číny je již za dveřmi. Obhlédneme-li si situaci na místě, připustíme, že je sice myslitelné, že by tygra ve skoku náhle skolil infarkt, nikdo rozumný to ale nebude očekávat. Čína nejvíc připomíná boomující Spojené státy 20. let dvacátého století, jak je znám z dobových cestopisů šokovaných Evropanů, kteří tam tehdy zavítali - pouze je vše tak ještě na druhou mocninu zvětšené.

Obě země zřejmě svůj úspěch, jehož vrcholy se zdají rozcházet tak zhruba o století, odvozují z drastické redukce tradičních civilizací, v jednom případě staré Evropy a v druhém císařské Číny, ořezaných o všechny historické a feudální "kudrlinky". Úspěch přináší i růst národního, či spíše říšského sebevědomí, přesně stejně jako v tehdejší Americe či před první světovou válkou v Evropě.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se