Ministr Drábek se po včerejším zadržení svého náměstka Šišky a šéfa informatiky Hojera zasnil: "Vzhledem k tomu, jak máme nastavené procesy na ministerstvu, kde si každý může dohledat od zadávacích podmínek přes výběrovou komisi až po uzavření smlouvy, tak tam žádný prostor pro uplácení nevidím."

Jednak to od ministra zní roztomile naivně, jednak je na tom zajímavé to "nastavování procesů", u Nečasových ministrů tak populární. Hlavně ale máme k dispozici neobvyklou případovou studii: co si ministr představuje pod transparentností úřadu?

Transparentní web? Ani omylem.

Zkusili jsme tedy na webu ministerstva najít podrobnosti k první podezřelé zakázce. Podle Týdne šlo o zakázku Hewlett-Packard na "systemizaci" ministerstva za 64 milionů z loňského roku. Policie později tuhle spekulaci odmítla, ale to nevadí. Máme jakože podezřelého a chceme vědět víc. K diagnóze transparentnosti to teď stačí.

Na webu úřadu jsme našli dvě sekce, kde se dají čekat informace k veřejným zakázkám – sekce veřejné zakázky a smluvní dokumenty. V první z nich jsme zakázku skutečně objevili – bod pro Drábka. Mezi veřejnými zakázkami visí základní formulář s údaji o zakázce. Co v něm ovšem chybí, jsou všechny zajímavé materiály: nenajdete tu zadávací dokumentaci a především tu není smlouva. Druhá sekce – smluvní dokumenty – nestojí za řeč. Je téměř prázdná, za rok 2011 tady zívá sedm dokumentů, za 2012 vůbec nic.

To je všechno. Nic dalšího k zakázce na webu úřadu nenajdete.

Drábkova éra: dvě třetiny zakázek s jediným zájemcem

Trošku jsme tenhle výsledek čekali, takže máme záložní řešení: proklepnout si hospodaření MPSV na webu VšechnyZakázky.cz.

Na první pohled je jasné, kudy na ministerstvu tečou peníze. Sedm z deseti největších veřejných zakázek za posledních pět let je z oblasti informatiky a telekomunikací. Žebříčku firem, které od ministerstva dostaly nejvíc peněz, vládnou tři IT společnosti: Anect, Hewlett-Packard a Siemens Enterprise Communications.

Detailnější pohled ukáže, jak peníze na zakázky tečou. A není to pěkný pohled. Přesně do poloviny vyhlášených veřejných zakázek se přihlásil jediný zájemce, něco přes čtvrtinu proběhlo v jednacím řízení bez uveřejnění. Průměrný počet zájemců o jednu zakázku na MPSV byl 2,6 (průměr všech českých zadavatelů je 4,7).

Ještě horší je to v Drábkově éře. V roce 2011, kdy se Drábek na ministerstvu usadil, má 63 % zakázek s jediným zájemcem, 46 % proběhlo v režimu bez uveřejnění. To nejsou úplně obvyklá čísla...

Pokud to tedy Drábek myslí s transparentností ministerstva vážně, měl by začít hned teď, ale jinak a s novými kamarády.

Deset největších zakázek MPSV v posledních pěti letech. Mezi obory suverénně vede IT.
Související