Nový akademický rok je tady. S ním definitivně končí sladké nicnedělání a rozjíždí se kolotoč povinností a časového nedostatku. Nastávají situace, kdy nevíte, jak vše skloubit, aniž byste se z toho zbláznili. Jestli se snažíte stihnout vše – školu, brigádu, sraz s přáteli, domácí povinnosti – ne vždy to jde jako po másle. Ráno několikrát posouváte čas buzení na vašem mobilu, než se konečně donutíte vstát z postele. Snídani už nestíháte, autobus dobíháte. Celí uřízení koukáte na hodinky, jestli přijdete včas. Že jste doma zapomněli polovinu věcí, již teď nenapravíte.

Na cestě do školy si ještě musíte zakoupit vaši nezbytnou ranní dávku kávy, bez níž byste byli celý den nepoužitelní. Stejně se Vám při poslechu nudné přednášky zavírají oči a přísaháte si, že dnes už si půjdete lehnout před půlnocí. Nezůstane ale jako pokaždé jen u slibů?

Co nezmůže kofein, spraví energetický nápoj, a tak do sebe během dne nalijete vedle několika kelímků kávy také pár plechovek Red Bull. A co by to byl za den bez neodolatelného a stres tlumícího nikotinu? O přestávce proto vybíháte před školní vchod, abyste si nedočkavě zapálili. Po několika hodinách protrpěných ve třídě si jdete sednout se spolužáky do hospody.

Seminární práce, kterou máte odevzdat do konce týdne, přece počká. Zatím jste si na ni pouze vytvořili ve vašem počítači nový soubor s názvem „seminárka“, ale soubor je stále zcela prázdný. Všechny povinnosti totiž obvykle odkládáte na poslední chvíli.Jak vypadají vaše stravovací návyky? O absenci snídaně již byla řeč, místo svačiny od maminky sezobnete čokoládovou tyčinku z automatu.

Do školní jídelny nemáte odvahu ani vkročit, raději se naobědváte v KFC či jiném fastfoodovém zařízení. Když přijdete domů, máte potřebu okamžitě zapnout počítač a zkontrolovat novinky na Facebooku, a tak se neobtěžujete s vařením. Vystačíte si s pizzou, kterou snadno a rychle strčíte do trouby a po deseti minutách zase vyndáte.

Odpovězte si ještě na další otázky. Cvičíte? Nebo jediným vaším pohybem je cesta na autobus a venčení psa? Dopřáváte si poctivých osm hodin spánku denně? Zamysleli jste se již někdy nad tím, zda si správně organizujete čas a zda byste neměli občas ubrat plyn a myslet na vaše zdraví? Žijete sice jen jednou, a tak chcete žít naplno. Ale váš organismus bohužel není na baterky, které lze snadno dobít nebo vyměnit. Z příliš nabitého programu se dříve nebo později budete cítit přetažení, méně aktivní, což povede k horšímu soustředění na učení, častějším hádkám s partnerem či rodiči.

Vy i vaše tělo občas potřebujete vypnout, relaxovat a dopřát si trochu hýčkání, abyste doplnili energii a byli schopni se plnohodnotně a s úsměvem věnovat všem vašim činnostem.Pokud si nevíte rady, co byste měli ve svém hektickém životě změnit, abyste se cítili šťastněji, svěžeji a zdravěji, můžete se těšit na náš seriál „Jak to zvládnout“, který jsme pro Vás připravili. V příštím díle vám poradíme, jak při studiu zvládat sport.

Související