"Dámy a pánové, právě jsme přistáli na Letišti Václava Havla v Praze." Kapitáni leteckých společností od pátečního poledne vítají pasažéry jinak, než byli dosud zvyklí.

Letiště své jméno změnilo po loňském úmrtí prvního polistopadového státníka Václava Havla, v den jeho nedožitých 76. narozenin.

"Je škoda, že míst pojmenovaných po Václavu Havlovi není víc. Osobností, které by lidi v takové míře dokázaly propojovat, po světě chodí málo, což ukázala i obrovská vlna solidarity, které se zvedla po jeho úmrtí. Jsem rád, že se tímto symbolickým aktem konečně připojujeme k zemím jako Francie nebo Polsko, kde panu Havlovi projevují možná větší úctu, než u nás. Česká republika Havlovi tímto krokem splatila svůj dluh a také tímto způsobem se přihlásila k hodnotám, které celý život hájil," uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM).

Slavnosti, které vévodila vdova po prezidentovi Dagmar Havlová a iniciátor přejmenování - režisér Fero Fenič, se zúčastnilo na 700 hostů. Mezi jinými i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, ministr obrany Alexander Vondra, nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda. Nechyběl ani kardinál Dominik Duka.

Klaus a Nečas chyběli

Mezi pozvanými hosty naopak chyběl prezident Václav Klaus i premiér Petr Nečas. Ministerský předseda byl na zahraniční cestě v Bratislavě, Klaus se omluvil.

"Já bych samozřejmě očekával, že by prezident přišel, ale je to samozřejmě rozhodnutí, které může učinit jenom on. Já nebudu nikoho kádrovat, kdo chtěl, ten přišel, kdo nechtěl nepřišel. Já jsem tady a jsem tady rád," uvedl Vondra.

Dagmar Havlová uvedla, že přejmenování letiště považuje za konkrétní a hmatatelné uznání Havlových zásluh o svobodu a demokracii v České republice.

Připomenou Havla

Při příležitosti přejmenování je na letišti výstava velkoformátových fotografií exprezidenta od fotografů České tiskové kanceláře. Ta potrvá do konce roku. Fotografie stejné agentury s havlovskou tématikou jsou od čtvrtka vystaveny také v Londýně.

Narozeniny zesnulého Havla si lidé v pátek připomenou i v brněnském divadle Husa na provázku.

Na programu je také předpremiéra dokumentu České televize o cestě souboru na festival ve Francii.

Už ve čtvrtek se v New Yorku v Českém centru uskutečnilo slavnostní uvedení nových překladů Havlových her pod názvem The Havel Colection.

Na bývalého prezidenta zavzpomínají příští týden i v Plzni. Ve středu tam bude odhalena jeho busta, kterou věnoval akademický sochař Jaroslav Bocker.

V Táboře se bude o víkendu na knižním veletrhu představovat Knihovna Václava Havla, která se stará o jeho odkaz.

Připomínky Havlova narození začaly už v září, kdy organizátoři zpřístupnili výstavu fotografií Havla objektivem jeho dlouholetého spolupracovníka Alana Pajera.

Minulou neděli pak v Praze pokřtil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) DVD s názvem Pocta Václavu Havlovi. Jednalo se o záznam stejnojmenné hudební akce konané loni v prosinci v pražské Lucerně jen pět dní po smrti exprezidenta.

Ač Nečasův kabinet nakonec s přejmenováním letiště po prvním českém prezidentovi souhlasil, prosadit ho nebylo jednoduché. Premiér Petr Nečas (ODS), který se slavnostního otevření letiště s novým názvem s největší pravděpodobností kvůli cestě do zahraničí nezúčastní, byl od počátku rezervovaný. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zase argumentoval, že o pojmenování čehokoliv po zesnulém prezidentovi, by se nejprve měla vést diskuse.

Název Letiště Václava Havla Praha či Václav Havel Airport Prague se bude užívat zejména pro označení budov terminálů letiště, v hlášení letištního rozhlasu, v autobusech městské hromadné dopravy, na palubách letadel, v letištních autobusech a také v korporátních materiálech společnosti Letiště Praha, tedy na obálkách, hlavičkových papírech či na webu společnosti (www.prg.aero).

 

Přeměna stála 3 miliony

Náklady na změnu názvu byly oproti původnímu předpokladu díky výběrovému řízení na výrobu světelných nápisů sníženy na zhruba 3 miliony korun a zaplatí je provozovatel letiště, společnost Letiště Praha.

Ministr financí Kalousek jejich výši původně odhadoval na 10 až 15 milionů korun.

Havlovo jméno nese vznikající knihovna v pařížské čtvrti Pajol i třída v polském Gdaňsku.