Jako bych poslouchala stále dokola tu samou léta ohranou písničku na téma já a moje ušlechtilé plány. „Musím na sobě konečně začít makat.“ Nebo: „Budu pravidelně posilovat, abych vypadal dobře.“ Popřípadě: „Musím se už začít hýbat, jinak budu jenom žrát a kynout jako těsto.“ Je tohle i Váš případ? Pak nezůstávejte jen u slibů, ale začněte jednat. Věřte, že nikdy není pozdě pustit se do utužování Vašeho těla.

Victor Hugo pravil: „Je třeba upevňovat sílu těla, abychom udrželi sílu ducha.“ Při pravidelném cvičení budete nejen vypadat lépe, ale také se zbavíte stresu, otrávené nálady, nespavosti a posílíte svou imunitu i mentální schopnosti. Spojitost mezi fyzickým a psychickým stavem způsobují endorfiny, jež se během sportu vylučují do krve a pomáhají tak snižovat stres a napětí a okamžitě Vám zvednou náladu. Ne nadarmo doporučují lékaři cvičení jako jedno z nejúčinnějších přírodních antidepresiv.

Myslete na Vaše zdraví

Důvodů, proč je užitečné sportovat, je celá řada. Pokud budete provozovat aerobní cvičení, tedy taková, která provádíte o střední intenzitě po delší dobu, spálíte nadbytečné kalorie z tělesného tuku. Mezi taková cvičení patří např. aerobic, jogging, spinning či plavání. Aerobní cvičení Vám také zajistí skvěle formovanou postavu. Rovněž zlepšují výkon srdce, plic a krevního oběhu a snižují tlak, cholesterol a riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Je Váš obranný systém natolik chatrný, že stačí prudší teplotní skok nebo kontakt s nachlazeným člověkem, a už na Vás leze chřipka? Sportujte a zlepší se Vaše imunita. Pohyb je výbornou prevencí nejen chřipek a nachlazení, ale také chronických onemocnění. Sport má rovněž pozitivní vliv na trávení a bazální metabolismus, které dokáže nastartovat. V praxi to znamená, že pokud se pravidelně věnujete sportu, spotřebujete mnohem více kalorií i v situacích, kdy odpočíváte. Což je jistě potěšující zpráva.

Jestli jste se již rozhodli, že vyrazíte do boje s nadbytečnými kily, ochablými svaly či nedostatečnou fyzickou kondicí, nejspíš zvažujete, jakou tukožroutskou zbraň máte nasadit. Jinými slovy – který sport máte zvolit. Vedle tradičních populárních aktivit, jako např. plavání, posilovna nebo aerobic můžete vyzkoušet také modernější sportovní trendy.

Buďte „in“ i ve sportu

Současným světovým hitem je cvičební program Les Mills. Jedná se o koncept skupinového cvičení, jenž zahrnuje několik druhů cvičebních lekcí od vytrvalostních, silových, tanečních až po ty klidnější a méně náročné. Zahrnuje celkem deset typů lekcí, přičemž do České republiky z nich zatím pronikly tři nejúspěšnější – BodyPump, BodyCombat a BodyBalance. V rámci lekce BodyPump posílíte celé tělo a spálíte až 600 kalorií. Vytvarujete si postavu a zvýšíte hustotu vašich kostí, čímž je budete chránit před osteoporózou.

Vyzkoušíte-li BodyBalance, zvýšíte pružnost a pevnost Vašeho těla. Lekce vychází z jógy a pilates a přináší nejen pohyb, ale dostane Vás také do pohody a duševní harmonie speciálními cviky vyžadujícími klid a soustředění. BodyCombat nabízí energický kardio trénink a je inspirován řadou bojových sportů, jako je karate, box, taekwondo, tai chi. Ideální lekce pro ty, kteří potřebují vybít stres. Všechna cvičení jsou doprovázena energickou hudbou a choreografií. Zaručeně dostanou každého do té nejlepší formy.

Zapomeňte na dřinu, užijte si party

Tak zní heslo cvičební metody, která od svého založení v roce 1999 kolumbijským instruktorem aerobiku Alberto Perezem pobláznila sportovní nadšence po celém světě. Řeč je o zumbě. Zumba se stala miláčkem především spousty žen nejrůznějšího věku. Důvod je jednoduchý. Spojuje totiž posilovací prvky s latinskoamerickými tanci a aerobními pohyby. Taneční kroky a dynamická hudba dodávají zumbě na temperamentu. Je tedy perfektní jak pro formování postavy, tak i pro odreagování a zábavu. Efektivnější variantou je Zumba Toning, kombinující prvky klasické zumby a posilování se speciální činkami. Spálíte při ní více kalorií.

Osvoboďte svou mysl od stresu

Další oblíbenou cvičební lekcí je pilates pocházející z Německa. Jedná se o systém, který posiluje tělo a zlepšuje jeho držení. Hlavním cílem je vybudovat silné a stabilní centrum trupu. K tomu slouží cviky posilující hluboké svaly. Jsou to svaly pánevního dna, hluboký zádový sval a nejhlubší břišní sval. Posilovací cviky střídáte s protahovacími. V Pilatesově cvičení se klade důraz na koncentraci, správné dýchání, kontrolu pohybů a plynulost cviků.

Pilates pomáhá např. při chronických bolestech zad, zlepšuje dýchání, zvyšuje rozsah pohybů v kloubech. Kromě posilování pilates přináší i jakousi formu meditace. Při cvičení je totiž důležité soustředit se na každý pohyb, čímž dochází k harmonizaci mysli. Díky tomu snadno zapomenete na stresy každodenního života.

Jestliže se potřebujete zklidnit a zbavit stresu, hledáte formu aktivního odpočinku a zároveň chcete posílit svaly, pak zvolte jógu. Pro ni je typické spojení těla a duše. Cvičí se v mnoha stylech a podobách. Jako začátečník můžete vyzkoušet klasickou jógu, která je zaměřená na dýchací a uvolňovací cviky, relaxaci a koncentraci.

Pokud hledáte silovější cvičení, pak by Vás mohla zajímat power jóga, která protáhne celé tělo. Podobně jako pilates rozvíjí především hluboké svaly, které jsou důležité pro správné fungování celého organismu. Chcete Vaše tělo dostat do vyšší provozní teploty? Zacvičte si bikram či hot jógu. Provádí se ve 42 stupních Celsia. Vysoká teplota má prospěšný vliv na detoxikaci, metabolismus, hubnutí a imunitu. Pustit se ale můžete třeba také do dance jógy či wellnes jógy.

Zvládnete to i v obýváku

V případě, že zrovna nemáte čas a chuť zajít do fitcentra, můžete cvičit v pohodlí a klidu domova. Ideální multifunkční cvičební pomůckou je balanční podložka bosu. Bosu je zároveň název pro druh cvičení určený pro zpevnění svalů celého těla i rozvoj dynamiky a zdatnosti. Podložka ve tvaru kopule je určena pro různé druhy balančních, rehabilitačních, relaxačních a posilovacích cviků. Cena originální bosu podložky je sice vysoká – pohybuje se okolo čtyř a půl tisíce, bez problému ji však nahradí levnější varianta (např. inSPORTline), za kterou zaplatíte kolem 1500–2000 Kč.

Věřím, že ve Vás některé tipy vzbudily zvědavost a chuť okusit si cvičení na vlastní kůži. Pokud snad již brouzdáte po internetu a vybíráte nejbližší a nejvhodnější fitness centrum ve vašem okolí, vykračujete tím správným směrem. Stačí už jen mít pevnou vůli a odhodlání udělat pro sebe něco prospěšného a věřit v pozitivní účinky pohybu pro Vaše tělo i mysl.

Související