I když jsou Francouzi ve světě známí tím, že mohou jíst dobré jídlo i pít výborné víno, aniž by přibrali, stále více z nich propadá fastfoodům nebo "uždibování" u počítače mezi jídly. Výsledkem je, že přestože jsou možná nejštíhlejším národem Evropy, průměrný Francouz za patnáct let přibral, píše server listu Telegraph.

Patnáct procent Francouzů je tak nyní obézních, 32,3 procenta má nadváhu. Francouzská studie ObEpi-Roche navíc ukázala, že s největším nárůstem váhy se potýkají mladí lidé mezi 18 a 24 lety.


Odborníci kladou přibývající počet obézních lidí za vinu hlavně změně stravovacích návyků. Jiná studie totiž  prokázala, že se ztrácí tradiční stolovací zvyky Francouzů. Šedesát procent národa, který byl známý servírováním jídel ve stanovený čas pokud možno s rodinou, nyní přiznává, že často jí před televizí, vynechává jídla a pije slazené nápoje.

Průzkum ukázal, že větší sklony k nadváze mají chudší lidé na severu a východě Francie, bohatším lidem z Paříže, Bretaně a Riviéry tloušťka prý tolik nehrozí.

 

Problém chce řešit i vláda, která chce jednat s výrobci například o tom, aby byly etikety barevně odlišené podle toho, kolik jídlo obsahuje kalorií.

Francie ale mezi evropskými státy rozhodně nepatří mezi „nejtlustší“. Nejvíc obézních žen (24 procent) je v Británii, následuje Malta (22 procent). Na druhém konci žebříčku Eurostatu se potom umístilo Rumunsko s 8 procenty obézních žen, následováno Itálií a zmiňovanou Francií.

Související