V penzijní reformě, která má odstartovat příští rok v lednu, je podle právních expertů chyba. A radovat by se z ní mohli živnostníci.

Podle novely zákona o pojistném na sociální zabezpečení, která již vyšla ve Sbírce zákonů a má od 1. ledna 2013 platit, by mohly osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platit na pojištění 8,5 procenta z vyměřovacího základu místo současných 28 procent. Stačilo by, aby se přihlásily do nového fondového pilíře, píše deník E15, který na problém jako první upozornil.

Chyba v zákoně by podle E15 připravila stát o zhruba 20 miliard korun ročně. Z oněch 8,5 procenta má jít pět procentních bodů pojistného do nového fondu, takže do průběžného systému by na výběru pojistného stát přišel skoro o 90 procent současných plateb.

Česká správa sociálního zabezpečení eviduje 993 tisíc samostatně výdělečně činných osob, které loni zaplatily na pojistném celkem 23,3 miliardy korun.

Zmatky v parlamentu

Zmatek v normě způsobily podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívové pozměňovací návrhy v parlamentu. Nejde tedy o omyl, který by byl už v původním návrhu.

Legislativní chybu měla napravit takzvaná technická novela k penzijní reformě. Tu však sněmovně vrátil prezident Václav Klaus. Navíc podle vyjádření daňového experta není zcela jednoznačné, že novela nastalý zmatek skutečně napraví.

Související