U Čechů jsou při spoření na stáří nejoblíbenější produkty se státním příspěvkem, využívá je 37 procent lidí. Rizikovější investice s vysokým výnosem volí jen tři procenta populace, převážně z mladé generace. Vyplývá to z výsledků průzkumu PPM Factum Reserch pro poradenskou firmu Broker Consulting mezi tisícovkou respondentů.

Pětina dotázaných má v plánu snížit své náklady na bydlení ve stáří pořízením vlastního bytu či domu. Každý desátý Čech řeší spoření na stáří prostřednictvím bankovních a spořicích účtů a stejné procento lidí hodlá své peníze zhodnocovat investicí do nemovitostí nebo cenných papírů.

"Češi jsou konzervativní národ, proto velmi často nechávají své peníze ležet v extrémně nevýhodných finančních produktech. Například spořicí účty považujeme pro vytváření dlouhodobých úspor za naprosto nevhodné. Jejich zhodnocení totiž sotva pokryje inflaci," uvedl analytik Broker Consulting Jan Lener.

Mezi lidmi podle něj velmi často panují zkreslené představy o tom, kolik je potřeba si na důchod odkládat stranou. Úspory v řádech stovek korun měsíčně na penzijním připojištění určitě ve stáří stačit nebudou. "Našim klientům doporučujeme dávat si stranou deset až 20 procent současných příjmů, a to do produktů s přiměřenou mírou zhodnocení a rizika, jako jsou například fondy životního cyklu," dodal.

Podle něj konzervativní povahu Čechů, která je dána historicky, potvrzují také další výsledky průzkumu. Pro šest lidí z deseti je při spoření důležitější menší riziko než vyšší výnosy. Pouze tři procenta lidí raději vydělají na investicích více i za cenu možných ztrát.

Téměř polovina lidí chce mít své finanční prostředky kdykoliv k dispozici. Možnost výběru peněz až po dosažení určitého věku upřednostňuje pouze třetina lidí. "Vzhledem k tomu, že na úspory vložené do druhého pilíře penzijní reformy si lidé mohou sáhnout až v momentě dosažení důchodového věku, který se stále zvyšuje, je atraktivita tohoto způsobu spoření na stáří pro většinu lidí minimální, doplnil Lener.