Pražská městská rada zruší výběrové řízení na ředitele strážníků. Dohodla se na tom koalice TOP 09 a ODS. Ředitel bude zřejmě vybrán z řad stávajících zaměstnanců městské policie.

Uvedl to předseda klubu zastupitelů TOP 09 Jiří Vávra. Ukončení konkurzu žádala TOP 09. Nesouhlasila s podmínkami, za kterých měl být ředitel vybrán. Koalice se kvůli tomu přela několik týdnů.

Strana současné magistrátní koalice především kritizovala údajně diskriminující podmínku, aby měl uchazeč prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Požadavky připravili úředníci pod vedením primátora Bohuslava Svobody (ODS).

Již v září opustili výběrovou komisi její dva členové za TOP 09. "Jsem přesvědčen, že pro výkon ředitele městské policie není nezbytná bezpečnostní prověrka," uvedl tehdy radní pro legislativu Lukáš Manhart.

"Pokud hlavní město Praha bude na bezpečnostní prověrce trvat, bude nutné, aby měl budoucí ředitel možnost si takovou prověrku doplnit," dodal. Na změnách podmínek se nakonec zřejmě koaliční strany nedomluvily. Nového šéfa městské policie z řad strážníků ale bude muset stejně nakonec potvrdit zastupitelstvo hlavního města.

FOTO: Cítíme se jako balík, protestovali aktivisté proti poměrům v pražské MHD - čtěte ZDE

Praha našla recept na nepoctivé taxikáře. Policie jim zabavuje auta - čtěte ZDE

Do výběrového řízení se přihlásilo 12 zájemců. Minulý ředitel Vladimír Kotrouš byl obviněn z korupce, podle policie přijal úplatek.

Policisté z protikorupčního oddělení ho zatkli loni v listopadu, prý přímo s úplatkem. Řízením strážníků je už několik měsíců pověřen Ludvík Klema.

Související