Téměř čtyři sta tisíc lidí letos přišlo k penzijním fondům a začalo si spořit na stáří. Proti minulému roku tak jde o nárůsty u některých penzijních fondů o desítky procent.

Především od září je poptávka po penzijním připojištění ještě vyšší. "Vloni přišlo během prvních osmi měsíců do Allianz penzijního fondu 32 410 nových klientů, zatímco letos k nám ve stejném období zamířilo 138 225 nových klientů," uvedl mluvčí Allianz Václav Bálek.

Podobně v Penzijním fondu České pojišťovny zaznamenali do konce srpna meziroční nárůst počtu nových smluv zhruba o třetinu. 

Lidé totiž chtějí stihnout uzavřít smlouvu o penzijním připojištění ještě do konce listopadu. Během prosince pak již nebude možné nové smlouvy uzavírat a od první ledna jen za nových podmínek.

Kdo tedy chce mít jistotu alespoň černé nuly a toho, že na penzijním spoření neprodělá i za cenu nižšího zhodnocení, měl by si pospíšit ještě do konce listopadu. Zároveň od nového roku nebude možné uzavřít penzijní připojištění s garancí možného výběru poloviny peněz po 15 letech spoření.

Pro nové smlouvy od začátku příštího roku bude platit povinnost výběru našetřené sumy až s odchodem do důchodového věku. Zároveň bude i po novém roce možné přejít ze současných, "bezrizikových" penzijních fondů do těch nových, kde bude možné díky dynamičtější strategii fondu dosáhnout za cenu vyššího rizika i vyššího zhodnocení. Vrátit se pak ale zpátky do současných "bezpečných" fondů už nepůjde. 

 Penzijní připojištění


Porovnejte výkonnost všech penzijních fondů a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším pro Vás. Za stávajících podmínek pouze do listopadu. Zjistěte optimální měsíční příspěvek dle nového zákona.>> Průvodce penzijním připojištěním


 

S blížícím se koncem listopadu se zvyšuje i zájem lidí o stávající podmínky smluv. "Poptávka po spoření dál akceleruje v těchto týdnech. V září bylo ve srovnání se stejným měsícem loňského roku sjednáno o 65 procent smluv více a výrazné nárůsty zájmu klientů očekáváme v říjnu i listopadu," sdělil Tomáš Matoušek, generální ředitel a předseda představenstva Penzijního fondu České pojišťovny.

Také v Penzijním fondu Komerční banky, ČSOB i skupiny AXA očekávají, že do konce listopadu přibudou další tisíce nových zákazníků. Celkem za celý trh by se mohlo podle vyjádření zástupců penzijních fondů jednat až o dalších sto tisíc lidí, kteří si pospíší a do konce listopadu uzavřou smlouvu o penzijním připojištění.

Přitom již nyní je do systému dobrovolného penzijního připojištění zapojeno více než 70 procent práceschopné populace. Penzijní fondy mají v tuzemsku již přes 4,7 milionů klientů.

Související