Přijít o státní příspěvek se nikomu nechce. Češi tak ve velkém zvyšují částky, které si měsíčně ukládají na penzijní připojištění. Od ledna příštího roku se totiž změní státní příspěvky a zhruba třetina lidí by o ně mohla přijít úplně. 

Podle nových pravidel totiž ten, kdo si spoří na penzi do tří set korun měsíčně, nedostane od Nového roku od státu už nic. Stovky tisíc lidí si proto rychle zvyšují částky, které měsíčně na své penzijní konto posílají.

"Zatím si svůj vklad navýšilo více než 160 tisíc našich klientů, což je v meziročním srovnání více než dvojnásobek. Nejčastěji si lidé úložku navyšují o 350 korun," potvrzuje například Tomáš Matoušek, generální ředitel a předseda představenstva Penzijního fondu České pojišťovny.

Zatímco nyní má na státní příspěvek nárok i ten, kdo si sám měsíčně ukládá jen sto korun, od příštího roku už nezíská navíc nic. Stát tak chce lidi motivovat, aby si na důchod spořili víc. Stokoruna měsíčně totiž ani za 40 let nebude znamenat žádný zázrak. 

Jak se už nyní ukazuje, Češi tuhle výzvu vidí, a i když je ještě čas, navyšují měsíční úložky. Přesto ještě velká část lidí spoří méně než 300 korun. "Řádově je to okolo 25 procent účastníků. Očekáváme, že značná část z těch, kteří dosud svůj příspěvek nenavýšili, směřuje toto rozhodnutí na konec letošního roku," uvedl Pavel Jirák, předseda představenstva a výkonný ředitel Penzijního fondu Komerční banky. 

Podobně to vidí i Pavel Trávník z finanční skupiny AXA, který čeká větší nával až v příštích týdnech. 

 



Srovnejte výhodnost navýšení příspěvku


Zadejte Váš stávající příspěvek do spoření a zjistěte, kolik byste si měli spořit ideálně a jak nepřijít o státní příspěvek. 



>> Spočítat


 

Jak potvrzují zástupci dalších penzijních fondů, Češi si nyní většinou mění měsíční platby na pět set a tisíc korun. "Nejčastěji si příspěvek zvyšují klienti s úložkou nižší než 200 korun. V průměru si klienti navyšují o 300 korun," sdělil Aleš Poklop, generální ředitel a předseda představenstva Penzijního fondu České spořitelny. 

Lidé chtějí dosáhnout ale i na nejvyšší možnou státní podporu. Tu získá od Nového roku každý, kdo si bude spořit alespoň tisíc korun. K tomu od státu dostane dalších 230 korun. Nyní byla nejvyšší státní podpora 150 korun a získal ji každý, kdo si spořil měsíčně alespoň 500 korun. 

Změní se i částka, kterou lze dosáhnout nejvyšší daňové úlevy. Do konce prosince je ideální na penzijní připojištění ukládat 18 tisíc korun ročně. Od příštího roku to bude 24 tisíc korun, s tím lze ušetřit 1800 korun na daních.

Jak zvýšit platbu na penzijní připojištění?

Nestačí ovšem jen jednoduše změnit částku na trvalém příkazu. To sice možné je, ale člověk by tak přišel o odpovídající státní příspěvek.

"Ten se přiznává pouze k příspěvkům účastníka, které odpovídají sjednané částce, anebo jsou nižší. V tom případě se úměrně krátí i státní příspěvek. Pokud tedy klient zaplatí víc, než má sjednáno, je částka přesahující sjednaný příspěvek evidována na účtu klienta jako předplatné a státní příspěvek odpovídá sjednané, nikoli zaplacené částce," upozorňuje Klára Pačesová z České spořitelny.

Zatímco u některých penzijních fondů je řada možností, jak navýšení sjednat, a dá se volit mezi osobní návštěvou pobočky, internetem, telefonem či dopisem, jinde jako například v ČSOB je potřeba přijít osobně a zvýšení částky domluvit na pobočce. 

Ačkoli se vzhledem k velkému zájmu lidí může zdát, že s koncem roku skončí i možnost příspěvky zvyšovat, není to tak. Spořenou částku půjde měnit i v příštím roce libovolně jako dosud.