Když minulý rok čínský premiér Wen Ťia-pao mluvil o svém dětství, říkal, že jeho rodina byla extrémně chudá. S jeho vstupem do nejvyšších politických pater se ale vše změnilo.

Jen několik dní před očekávanou výměnou předních vůdců Komunistické strany Číny musí Peking řešit nepříjemnou situaci. List New York Times totiž publikoval článek, který seznamuje čtenáře s rodinným jměním pana premiéra.

Čínská vláda v reakci na článek nechala cenzory zablokovat jak server New York Times, tak i některé další zpravodajské weby, které na původní článek odkazovaly.

Sedmdesátiletý Wen dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější čínské politiky. Během svého předsednictví se často prezentoval jako velký bojovník proti korupci, klientelismu a zneužívání moci. Jak nyní ale píší New York Times on i jeho nejbližší za těch uplynulých deset dost podstatně zbohatli.

Podle článku, který má vycházet z korporátních zpráv z tohoto období, Wenova rodina spravuje majetek ve výši nejméně 2,7 miliardy dolarů (přes 51,7 miliardy korun).

Jmění ale neovládá jen premiér. V éře jeho vlády zbohatla také manželka, syn, dcera, mladší bratr i švagr. Většinou ukrytí za několika vrstvami společností nebo investičních nástrojů, které zahrnují přátele, obchodní partnery nebo kolegy, píše deník.

Například investice jeho devadesátileté matky Jang Č'-jün, učitelky v důchodu, ve finanční společnosti Ping An měly před pěti lety hodnotu 120 milionů dolarů.

Wenova rodina ale také shromažďuje investice v oblasti telekomunikací, bankovnictví, infrastruktury, výstavby nebo v obchodování se šperky.

Ptačí hnízdo

Je spojována také s firmou, která pracovala na výstavbě olympijského sportovního komplexu, včetně stadionu "Ptačí hnízdo", a Wenova manželka Čang Pej-li patří zase mezi vlivné osobnosti čínského trhu s diamanty.

Ministři čínské vlády přitom žijí velmi skromně. Alespoň podle výše jejich mezd. Jejich obvyklý plat se pohybuje okolo 140 tisíc yüanů ročně (420 tisíc korun). Mnoho z nich ale zároveň rozjíždí složité a téměř neprůhledné finanční transakce skrze své příbuzné.

Miliardářská elita

Ve skutečnosti majetek sedmdesáti nejbohatších představitelů Komunistické strany Číny činí téměř 567 miliard yüanů, uvedla začátkem roku ve své zprávě mediální skupina Hurun Report.

New York Times spustily čínskou verzi svého webu letos na konci června. Objednaní cenzoři nyní zablokovali přístup nejdříve čínské a poté i anglické verze. List nicméně doufá, že jeho servery budou brzy zprovozněny.

Cenzura čínských úřadů nedávno postihla také zpravodajskou agenturu Bloomberg. Ta začátkem roku vydala zprávu o mnohomilionových účtech, které spravuje rodina viceprezidenta Si Ťin-pchinga. Právě on by měl už brzy vystřídat ve funkci prezidenta Chu Ťin-tchaa. Bloomberg informoval i o tom, že příbuzní sesazeného Po Si-laje nahromadili jmění ve výši 136 milionů dolarů.

Související