Ministerstvo financí prodá více spořicích státních dluhopisů, než původně plánovalo. K dnešní 14:00 hodině ministerstvo evidovalo objednávky za 12,4 miliardy korun, z toho uhrazeno investory bylo zhruba 5,6 miliardy korun. Původní limit emise činil deset miliard korun. Podle informací bank, které dluhopisy nabízejí, celkový objem objednávek činil 13,14 miliardy korun přičemž jich bylo učiněno  necelých 18 tisíc.

"Otevřeně říkám, že chci nechat objednávky běžet do konce týdne. Lidé mají pak pět dní na zaplacení. Až zavřeme krám, vydám emisi přesně na ten počet, který bude objednán a zaplacen," řekl ministr financí Miroslav Kalousek serveru IHNED.cz.

Dluhopisy pro občany

Tři typy

- na jeden rok při výnosu 2 %
- na 5 let při průměrném výnosu 3,09 % (úrok se vyplací každý rok)
- reinvestiční na 5 let při průměrném výnosu 3,09 %
(u 5 letých se úrok postupně zvyšuje z 1 % až na 6 %)

Výše investice

- Minimální investice je 1000 Kč

Dluhopisy nabízí od pondělí 378 poboček třech bank - České spořitelny, ČSOB a Komerční banky. Cenné papíry si mohou koupit občané ČR i cizí státní příslušníci.

Dominuje ČSOB

Nejvíce zájemců eviduje ČSOB, která zaznamenala za tři dny 5111 objednávek v celkovém objemu 7,7 miliardy korun, přičemž jen během prvního dne si lidé objednali na pobočkách této banky dluhopisy za více než 5 miliard. Průměrná výše jedné objednávky v ČSOB tedy činí 1,5 milionu korun.  "Nejvyšší objednávka činí 300 milionů korun," doplnila Petra Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Jako druhá eviduje nejvíc objednávek Česká spořitelna, kde lidé kupovali spíše menší objemy. Celkový objem u této banky činí 3,76 miliardy korun při evidovaných 10,3 tisících objednávek. Průměrná objednávka tedy činí zhruba 365 tisíc korun.

"Můžeme potvrdit, že největší zájem o státní spořící dluhopisy je ve Středočeském kraji a v Praze," uvedla Helena Matuszná, tisková mluvčí banky a potvrdila tak úterní údaje o regionálním zájmu Hávové.

Statistiku České spořitelny potvrdil i Kalousek. "Jsem rád, že se rozjeli drobní střadatelé. Už objednávky nenaskakují po velkých sumách, ale po velkých počtech objednávek. Nejdřív to lidé hodně objednávali přes ČSOB, přes privátní banku, teď nejvíc jede Česká spořitelna," poznamenal pro IHNED.cz.

Nejméně chodili lidé do Komerční banky, kde za tři dny přijali 2300 žádostí v celkové objemu 1,642 miliardy korun. Zde tedy průměrná výše objednávky činí přibližně 714 tisíc korun.

Dluhopisy pro lidi, každý půlrok

Původní plány ministerstva počítaly s tím, že dluhopisy bude možné objednávat do 1. listopadu, obrovský zájem ale tento termín zkrátil jen do tohoto pátku, jek uvedl Kalousek. Dluhopisy by mělo MF následně vydat 11. listopadu.

Výnos jednoletého státního dluhopisu je podle ministerstva dvě procenta. Za 1000 dluhopisů v hodnotě jedné koruny, což je minimální objednávka, zaplatí zájemce 980 korun a MF mu za rok vyplatí 1000 korun.

"Rádi bychom vydávali dluhopisy každé pololetí. Další emisi vydáme řekněme v prvním pololetí, ale nic zatím není rozhodnuto. Vyhodnotíme výsledky pilotní emise a bude záležet také na strategi financování státního dluhu, která se uzavírá v prosinci," řekl IHNED.cz Jan Gregor náměstek ministra financí.

Podle Kalouska by se příště mohlo zapojit i více distribučních míst, než jen tři banky, které nabízejí dluhopisy v pilotním projektu.

Související