Předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv v pondělí podepsal vládní výnos o zřízení černého seznamu webů se škodlivým obsahem, jejichž zobrazení budou ruské úřady povinny blokovat. O nařízení, které vstupuje v platnost 1. listopadu, informovala agentura ITAR-TASS. Dekret vyvolal protesty ruské opozice a některých parlamentních stran, které se obávají jeho politického zneužití.

Pod názvem "Jednotný registr doménových jmen a webových adres stránek v informačně telekomunikační síti internet obsahujících informace, jejichž šíření je v Ruské federaci zakázáno" se bude skrývat seznam internetových zdrojů, které Kreml považuje za nežádoucí, zejména prý s ohledem na zdravý vývoj dětí.

Odpovědnost za blokování nežádoucích webů nesou podle Medveděvova nařízení poskytovatelé přístupu do internetové sítě. Tvůrcem, správcem a garantem černého seznamu se stává organizace Roskomnadzor, která v Rusku funguje jako dohlížecí orgán v oblasti telekomunikací a informačních technologií.

Podnět k zařazení webu do seznamu mohou dát pouze organizace, které vládní výnos vypočítává. Je mezi nimi například ruská protidrogová agentura FKSN, státní úřad pro kontrolu trhu či sám Roskomnadzor. Za nevhodné pro šíření v globální síti jsou označovány hlavně informace o výrobě narkotik, návody k sebevraždám nebo pornografické snímky nezletilých.

Proti sestavování černých seznamů webových adres se stavějí ruští nevládní aktivisté, část opozice i některé zahraniční organizace. Varují, že premiérův výnos otevírá dveře cenzuře a může být zneužit k politickému zúčtování s opozicí.

Námitky v pondělí důrazně odmítl ruský ministr spojů Nikolaj Nikoforov. Internet podle něj vždy byl a zůstane "zónou svobody" a stát se cenzurou zabývat nehodlá. Nový dekret má podle Nikoforova chránit výhradně dorůstající pokolení a obavy z jeho zneužití jsou zbytečné. "Situaci budeme sledovat," slíbil kritikům ruský ministr.

Související