Necelé dva dny poté, co se začaly prodávat státní dluhopisy pro občany, si může ministr financí Miroslav Kalousek mnout ruce. Zájem totiž překonal všechna očekávání.

"K dnešnímu dni (14:00) eviduje Ministerstvo financí dosud neuhrazené objednávky spořicích státních dluhopisů v objemu cca 8,8 mld. Kč," uvedlo ministerstvo. Objednávky musí být uhrazeny ve lhůtě 5 pracovních dnů. Další statistiky budou zveřejněny v následujících dnech.

"Neumím odhadnout ten zájem, který bude zítra nebo pozítří, ale řekněme, že pokud jsem na těch 10 miliard vyhradil upisovací dobu od 1. října do 1. listopadu, tak bych to rád nechal běžet alespoň týden," podotkl ministr financí Miroslav Kalousek.

Zároveň naznačil, že celkový limit zvýší. "Nerad bych zavíral krám dříve než v pátek, což při tom zájmu, který běží, bude znamenat, že to bude víc než deset miliard," dodal, aniž by však specifikoval, o kolik se limit zvedne.

"Chci poděkovat českým domácnostem za důvěru, kterou těmto dluhopisům projevily. 15 let se o tom hovořilo a já jsem vždy velmi stál o to, to zrealizovat, takže jsem velmi rád, že se tak stalo," řekl v ranním interview pro rozhlasovou stanici ČRo1 Kalousek.

Dluhopisy, které MF nabízí ve třech druzích se splatností jeden a pět let v celkové hodnotě 10 miliard korun, jsou k dostání na celkem 378 pobočkách České spořitelny, Československé obchodní banky a Komerční banky. „Zájem klientů je poměrně značný, za první dva dny jsme přijali 1090 objednávek v celkovém objemu 887 miliónů korun,“ uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Zdaleka nejvíc objednávek ale zaznamenala ČSOB, k úterní 16. hodině evidovala 3 345 objednávek v celkovém objemu 6,783 mld. Kč, což tvoří přibližně tři čtvrtiny z celkového objemu všech upsaných dluhopisů na trhu. V ČSOB jsou již zaplaceny dluhopisy v hodnotě 4,6 mld. Kč.

"Z hlediska počtu objednávek byl doposud největší zájem o pětileté dluhopisy. Naopak objemově převažovaly jednoleté dluhopisy v celkovém objemu 3,8 mld. korun. Dle regionů je poptávka zejména v Praze a Středočeském kraji," říká Marcela Suchánková, výkonná manažerka segmentu Spoření a investice ČSOB.

"Za dva či tři dni budou dluhopisy vyprodány," poznamenal k tomu Josef Beneš, předseda Asociace pro kapitálový trh ČR.

Pro domácnosti? Spíše ne

Pokud by si je objednávaly jenom domácnosti, pak by šlo o objednávku v průměru za 6,6 milionu korun. Je tedy patrné, že do hry vstoupili i velcí hráči a neziskové organizace.

Dluhopisy pro občany

Tři typy

- na jeden rok při výnosu 2 %
- na 5 let při průměrném výnosu 3,09 % (úrok se vyplací každý rok)
- reinvestiční na 5 let při průměrném výnosu 3,09 %
(u 5 letých se úrok postupně zvyšuje z 1 % až na 6 %)

Výše investice

- Minimální investice je 1000 Kč

"Dluhopisy pro domácnosti měly posloužit jako způsob, jak rozšířit financování státního dluhu a omezit vliv finančních trhů a jejich výkyvů. Když uvážím, že stát si takto půjčuje za více než na finančních trzích, zhruba o procento, je to přeplacený dárek pro horních deset tisíc,“ tvrdí ekonom David Marek z Patria Finance.

Cenné papíry si mohou koupit občané ČR i cizí státní příslušníci. Dále jsou k dispozici občanským sdružením, nadacím a nadačním fondům, církvím, obecně prospěšným společnostem a zahraničním neziskovým společnostem

„Oproti antireklamě některých škarohlídů jsem věřil, že český občan dobře ví, co je to dobrá investiční příležitost. Pokud je o české dluhopisy obrovský zájem mezi zahraničními finančními společnostmi, proč by na nich nemohl vydělat také český občan a česká domácnost,“ dodal Kalousek.

Pokud bude zájem větší než plánovaných 10 miliard korun, bude záležet na rozhodnutí ministra financí, který může objem emise zvýšit.

 

Související