Tuzemské banky nejsou vždy na Čechy zlé, alespoň to dokládají údaje o tom, jak se jednotlivé banky vůči klientovi zachovají, když zapomenou nebo přestanou splácet úvěry a kreditní karty.

Jak vyplývá z průzkumu společnosti Datank, který v květnu provedla pro soutěže Cena HN Nejlepší banka 2011, Nejlepší pojišťovna 2011, tak ušetřit lze až tisíce korun. Rozdíly mezi jednotlivými bankami jsou totiž propastné.

Ten, kdo neplní podmínky půjčky, je od bank penalizován formou sankčního úroku nebo jednorázové pokuty. Nejnižší sankční úrok za prodlení si účtují ČSOB, Poštovní spořitelna a u nově vydaných karet i UniCredit Bank (vždy 7,75 %), které sázejí spíše na pokutu. Tu si naopak v takových případech neúčtují GE Money Bank, KB a Volksbank.

Nejvyšší sankční úroky u kreditních karet – tedy úrok, který klient platí jako penále, pokud nezaplatí včas – má Oberbank a to dokonce 34,5 procent ročně.

Důvodem pokles sankčních úroků je podle zjištění HN, že se banky začínají řídit tzv. zákonným úrokem, což je REPO sazba ČNB plus sedm procent. Brání se tak možným sporům o nepřiměřenosti úroku z prodlení.

Na srovnání bank podle výše penále pro klienty
se podívejte - ZDE