Lázeňský hotel Thermal, jeden z největších v Karlových Varech, uzavře od listopadu na zimu poprvé ve své historii venkovní plavecký bazén. Hotel tím chce uspořit náklady na energie a přiměl ho k tomu i fakt, že město otevřelo v říjnu nové plavecké centrum. Proslulý bazén Thermalu s jedinečnou vyhlídkou na lázeňské centrum, který je plněný zhruba ze třetiny termální minerální vodou, se otevře opět v dubnu, informoval generální ředitel hotelu Josef Pavel.

Přerušení provozu bazénu v zimním období bude pro Thermal znamenat finanční úsporu až několika milionů korun. V celkové režii hotelu je bazén ztrátový, energeticky náročná je hlavně zima. Jenom voda odpařená při nízkých teplotách z bazénu do ovzduší přijde v nákladech téměř na milion korun, podotkl Pavel. "Nemělo by smysl konkurovat si s městským bazénem. Zvláště, když pro hotelové hosty jsme letos dokončili balneoprovoz za 40 milionů korun. S bazénem bude uzavřená i kavárna s terasou," uvedl Pavel.

Jak nejlépe zazimovat bazén, aby se při zimní odstávce nepoškodil, hotel konzultoval s odborníky. Nakonec byla vybrána varianta, kdy nebude z bazénu vypuštěna voda. Bude zahřívána na takovou teplotu, aby nezamrzla. To znamená kolem pěti stupňů Celsia. "Hotelu se v poslední době sice daří a zlepšuje své hospodaření, ale ceny energií rostou závratným tempem. Ročně za ně zaplatíme už ke 30 milionům korun. A to jsme realizovali řadu různých úprav ke snížení energetické náročnosti," podotkl Pavel.

Thermal vykázal ze loňský rok zisk téměř 6,3 milionu korun. O rok dříve byl ve ztrátě kolem 17,9 milionu korun. Výrazně ji tehdy ale ovlivnila modernizace výtahů za 13,7 milionu. Letos odhaduje Pavel zisk na přibližně devět milionů korun. Loňské průměrné vytížení lůžkové kapacity hotelu se pohybovalo kolem 70 procent, letos by to mělo být ještě o pět procent více. Tržby by měly vzrůst z loňských 176,2 milionu na 187 milionů korun. Hotel právě začal se třetí etapou výstavby balneocentra za 35 milionů korun.

Související