Alena Vitásková, šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ), se snaží snížit poplatky za plyn a elektřinu. Ty jsou v Česku jedny z nejvyšších ve střední Evropě a podle Vitáskové je kde škrtat.

Podle předběžných výsledků jejích kontrol můžou zákazníci s plynem ušetřit celkově na poplatcích každý rok až stovky milionů korun. A to samé lze čekat i u elektřiny.

"Jedná se o peníze, které by šly do cen konečných spotřebitelů," říká Vitásková. Ta se do boje za nižší distribuční poplatky za plyn a elektřinu pustila již na konci minulého roku, kdy je u plynu snížila v průměru o 2,9 procenta, u elektřiny o 2,4 procenta.

ERÚ se teď zaměřil na uznané investiční náklady, které se do poplatků za distribuci započítávají. Ty jsou podle něj příliš vysoké. Vitásková se nejprve loni na podzim pokusila do nového zákona o veřejných zakázkách prosadit povinnost distribučních firem veškeré zakázky soutěžit. V Poslanecké sněmovně ale neuspěla.

Úřad se tak rozhodl k hloubkovým kontrolám – letos na jaře s nimi začal u plynárenské RWE. "Chtěli jsme se podívat hlavně na marže u těchto společností, které se dalším a dalším předáváním zakázek řetězí," říká Vitásková.

Z předběžných výsledků kontroly v RWE podle ní vyplývá, že v sektoru plynárenství budou možné stamilionové úspory ročně. Příští rok úřad s kontrolami začne i u elektroenergetických firem a Vitásková předpokládá, že úspory budou obdobné.

"Po kontrolách budeme schopní lépe určit, co si firmy do nákladů mohou a co nemohou započítat," říká šéfka ERÚ. A podle toho se mají změnit i pravidla pro další regulační období od roku 2015.

 Dodavatelé energie


Porovnejte ceny u všech dodavatelů energie a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším pro Vás. Nepřeplácejte za elektřinu,optimalizujte vaše výdaje a ušetřete.>> Průvodce dodavateli energie


 

"Možné úspory nemůžeme komentovat, protože regulátor nás dosud s výsledky kontroly neseznámil,“ říká mluvčí RWE Martin Chalupský. S neefektivními investicemi ale nesouhlasí. Rozdrobené služby centralizovala do firmy RWE Distribuční služby, která pro skupinu modernizace a opravy provádí. "V rámci stávajícího režimu jsme oproti roku 2007 generovali 20procentní úspory," říká Chalupský. Dvě třetiny z ročně proinvestovaných šesti miliard korun podle něj firma navíc dává soutěžit i externím dodavatelům.

Co dále vadí Vitáskové na RWE, si přečtete v pondělním vydání Hospodářských novin Čtěte více v Hospodářských novinách

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru