Blížící se 30. listopad, kdy skončí penzijní připojištění "postaru", budí pozornost mladých Čechů. Dobrovolné spoření na důchod má podle statistik už skoro 4,7 milionu lidí, zatím je ale rozšířeno hlavně mezi střední a starší generací.

Možnost udržet si některé výhody současného připojištění i po změnách v příštím roce přivádí nyní na přepážky penzijních společností mnoho mladých lidí. Podle fondů přicházejí často v doprovodu rodičů nebo nové smlouvy uzavírá několika spolužáků najednou.

"Zatímco v létě byla nových klientů od 18 do 25 let jedna pětina, v říjnu to bylo třicet procent, což odpovídá zhruba šesti tisícům klientů. Počátkem listopadu už ale nejmladší generace tvořila přes třetinu nových klientů. Mladí lidé, a to určitě hlavně pod vlivem svých rodičů, si začali uvědomovat, že čím dříve si začnou na důchod spořit, tím více si mohou nastřádat," říká mluvčí penzijního fondu Allianz Dagmar Koutská.

Reforma důchodů, která startuje v lednu, zahrnuje i penzijní připojištění. Klientů současných penzijních fondů se ale dotkne jen částečně. Mohou ve svém fondu bez problémů zůstat dál, nebo spoření kdykoliv přerušit, nebo jej ukončit. Po 1. lednu 2013 se jejich fond pouze přejmenuje na transformovaný a mezi fondy tohoto typu už nebude možné přecházet.

Jediná podstatná změna, která čeká současné klienty, se týká výše státního příspěvku od roku 2013. Ten bude stát vyplácet až od měsíční úložky 300 korun. Zároveň se ale zvýší maximální státní příspěvek na 230 korun měsíčně. Naspořit na něj bude nutné alespoň jeden tisíc korun měsíčně.

 Srovnání penzijního připojištění


Jednoduše a online porovnejte výkonnost všech penzijních fondů a uzavřete penzijní připojištění s tím nejvýhodnějším. Za stávajících podmínek pouze do listopadu!>> Spočítat penzijní připojištění


 

Klíčové výhody současných fondů klientům zůstanou. I po Novém roce musí transformovaný fond dorovnávat případné ztráty z investování, a spořitel v něm tak bude mít nadále jistotu, že mu neprodělá. Pokračovat bude vyplácení výsluhových penzí, tedy možnost vyzvednout si po 15 letech spoření až polovinu peněz z účtu včetně státní podpory. Nemění se ani lhůta pro nárok na výběr celého připojištění v 50 nebo 60 letech podle typu smlouvy.

Penzijní připojištění funguje už skoro dvacet let a jeho budoucnost nezpochybňuje ani opoziční ČSSD. Může tak být jistějším zdrojem přilepšení na důchod než připravovaný druhý pilíř penzijní reformy, který šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka slibuje po převzetí moci zrušit. Díky státnímu příspěvku a daňovému zvýhodnění vynášejí současné fondy i při nízkém ročním zhodnocení více než stavební spoření či spořicí účty.

Účastník současných fondů může od Nového roku také přejít do některého z nově vzniklých fondů, které budou smět více investovat do akcií a nabídnou možnost více vydělat - anebo prodělat. Tím ale klient ztratí garanci, že fond jeho úspory neznehodnotí, a nárok na výsluhovou penzi. Prodlouží se mu také lhůta, kdy si může nechat vyplatit celou pojistku včetně státní podpory. V nových fondech mu tento nárok vznikne až v roce odchodu do starobního důchodu.

Více informací k blížící se penzijní reformě najdete ve středečních Hospodářských novinách. 

ctete streda
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru