Dva levicoví kandidáti na prezidenta, Jiří Dienstbier (ČSSD) a Miloš Zeman, přišli na páteční zasedání výkonného výboru KSČM požádat o podporu komunistů. A jednání byla údajně věcná a přátelská.

Během dopoledne oba čelili dotazům komunistických politiků. Jejich odpovědi pak budou podkladem k rozhodování ústředního výboru KSČM, který se sejde v sobotu 8. prosince.

Doporučení komunistickým příznivcům, komu by měli v lednu při přímé volbě hlavy státu dát své hlasy, ale tento den nemusí padnout, řekl po setkání s kandidáty předseda strany Vojtěch Filip.

"Máme na to týden a 8. prosince předložíme návrh, jak dál," uvedl Filip. Nevyloučil, že stranické vedení by mohlo ještě přijmout některého dalšího kandidáta. O podporu KSČM se ucházel také Tomio Okamura. Očekává se, že o podporu by mohla požádat i Jana Bobošíková, která se už v minulosti jako kandidátka KSČM o prezidentské křeslo ucházela.

Zatím ale žádný z nich neprojevil zájem, uvedl Filip.

"Stojím o hlasy všech občanů bez ohledu na to, ke které politické straně patří," řekl novinářům Miloš Zeman, který přišel na řadu jako první. Podotkl ale, že 97 procent lidí není v žádné politické straně a že žádné stranické vedení nemůže příliš ovlivnit své voliče.

"Se svými postoji jsem jediným reálným kandidátem levicových voličů, proto považuji za přirozené, že jsem přišel o podporu požádat," poznamenal při příchodu Dienstbier.

Shoda? Vstřícný postoj k EU

Je podle něj nezpochybnitelné, že KSČM funguje v rámci demokratického systému. Ne ve všem se prý může s komunisty shodnout, za zásadní však má sociální rozměr své politiky. Dienstbier podotkl, že zaznamenal také vstřícný postoj komunistické strany k EU.

Oba kandidáti se podle Filipa shodují v tom, že pokud dostane politická strana důvěru občanů, má právo se podílet na správě země.

Znamená to, že by v prezidentské funkci jmenovali i komunistickou vládu, kdyby KSČM zvítězila ve volbách. Zeman na přímý dotaz odpověděl, že jako prognostik ujišťuje, že taková situace nenastane. Zeman i Dienstbier hodnotili jednání jako korektní, věcné, přátelské a zajímavé.

Komunistická strana vlastního kandidáta nemá. Podle soudu politologů by proto mohlo doporučení stranických lídrů ovlivnit ty komunistické voliče, kteří váhají mezi Zemanem a Dienstbierem, popřípadě dalším kandidátem.

Podle politologa Jana Herzmanna zvlášť v tom případě, kdyby se za doporučení postavil například Vladimír Remek. Před jednáním výboru Remek prohlásil, že neví, jak vedení KSČM rozhodne, ale že on už rozhodnut je a bude volit Zemana.

Zveřejněním pátečního jednání o podpoře komunisté podle politologa Herzmanna zřejmě chtějí upozornit na to, jak jsou důležití jako strana, protože mohou výrazně promluvit do prezidentské volby.