Lázně v ČR by mohly vydělat víc na léčení zahraničních pacientů a dorovnat si zčásti výpadek příjmů od zdravotních pojišťoven, který jim způsobí omezení lázeňské péče pro české pacienty. Společný projekt ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí usnadní cizincům vízové podmínky, aby mohli zůstat na léčení déle. Resorty o projektu ve středu informovaly vládu.

Podle informací ministerstva zdravotnictví většina zahraničních lázeňských hostů nyní přijíždí na krátkodobé vízum, které má platnost do 90 dní. Jeho vyřízení je rychlejší, ale platnost nelze prodloužit. Když se tedy během léčby ukáže, že pacient potřebuje pobyt v lázních delší a vízum nad 90 dnů nestihne do té doby získat, musí pobyt ukončit.

"Včasné vydání víza k pobytu nad 90 dní, a tedy i včasný nástup na lázeňskou rehabilitační péči, by výrazně zlepšil kvalitu péče, a tedy i její efekt, zejména po úrazech a operacích," uvádí se ve zprávě pro vládu.

Povolení k pobytu nad 90 dnů by mělo být vyřízeno do 30 dnů od podání žádosti. Lázně tak nepřijdou o hosty a využijí naplno kapacity. Nebudou muset kvůli poklesu českých pacientů propouštět, protože budou mít pro lidi práci. Projekt počítá i s ekonomickým přínosem pro ČR, jako jsou daňové odvody do státního rozpočtu z poskytovaných lázeňských služeb.

Do projektu mají být zařazeny Lázně Darkov a.s., Léčebné lázně Jáchymov a.s., Lázně Teplice v Čechách a.s. a Thermal-F a.s. Karlovy Vary. Zrychlené vydávání víz nad 90 dnů má být pro lázeňské hosty ze Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie, Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu a Ománu. U občanů těchto zemí prý nehrozí, že by chtěli emigrovat do ČR.

Do projektu mohou být zařazeni pacienti s nemocí vyjmenovanou v indikačním seznamu. Vízum ve zrychlené proceduře dostane také zákonný zástupce nezletilého nebo asistent zletilého či nezletilého, který potřebuje trvalou asistenci.

Projekt má odstartovat ještě do konce roku a skončit v roce 2015, nebo i dřív, jak nabude účinnost nová právní úprava vstupu a pobytu cizinců v ČR.

Související