Ruský prezident Vladimir Putin se z mužného "macha", který krotí divokou zvěř, létá ve stíhačce a potápí se pro antické amfory, mění v "moudrého stařešinu".

Jak vyplývá z důvěrných materiálů, které získal ruský list Nezavisimaja Gazeta, kremelští poradci chystají změnu Putinovy image.

Prezident by měl být nově také arbitrem mezi představiteli takzvané silové sféry a liberály.

Ve snaze zavděčit se lidem prý Putin pořádá "hon" na činitele ze silového sektoru. Musí je údajně "zkrotit", což ale nepůjde bezbolestně. Dříve jim totiž dal příliš velkou moc.

Společnost nyní ovšem oceňuje spíše podporu liberálů, stojí ve zprávě.

Jako příklad může posloužit případ korupce na ruském ministerstvu obrany. Úředníci ministerské firmy Oboronservis rozprodávali statní majetek, což nakonec stálo křeslo ministra Anatolije Serďukova. Na jeho místo Putin dosadil Sergeje Šojgua. Mimo jiné prý proto, že je považován za liberála.

Kremelští poradci začali na novém stylu hlavy státu pracovat po říjnových parlamentních volbách.

Ty sice proputinovská vládnoucí strana Jednotné Rusko vyhrála, statistici nicméně zaznamenali pokles důvěry v ruské vedení.

Zpráva údajně letmo zmiňuje také Putinovo zdraví.

Jako důvod bolesti zad uvádí poranění páteře při letu s uměle odchovanými jeřáby, kterým Putin na deltaplánu dělal vůdce hejna.

V mezičase, kdy se Vladimír Putin bude zotavovat, prý však alespoň stihne změnu image vstřebat.

Kreml Putinovu změnu popírá

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov zprávu o nadcházející proměně prezidenta dementoval.

"Je to věc z řádu hloupostí, beroucích se bůhví odkud," řekl. Stejně tak opakovaně popřel Putinovy zdravotní problémy a odmítl se k nim vyjádřit.

Prý nemá cenu cokoliv říkat lidem, kteří ignorují zjevné skutečnosti.