Výnosy penzijních fondů za rok 2012 budou zřejmě nižší než za minulý rok a nepřekročí letošní inflaci. Vesměs se budou pohybovat mezi jedním až dvěma procenty. Shodli se na tom analytici.

Ministerstvo financí čeká inflaci za tento rok 3,2 procenta.

"Zhodnocení lze pouze odhadovat. Lze čekat, že bude nižší než v loňském roce. Fondy se totiž budou snažit rychleji uhradit takzvané nesplacené náklady příštích období (zejména provize vyplacené za sjednání smlouvy penzijního připojištění). Připsané zhodnocení čekáme v rozmezí od jednoho do dvou procent," řekl analytik společnosti Partners Dušan Šídlo.

Vzhledem k poslední možnosti odepsat náklady očekává také analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl spíše jen symbolické zhodnocení okolo jednoho procenta. Bylo by podle něj překvapením, pokud by některý z penzijních fondů připsal zhodnocení vyšší než dvě procenta.

Rovněž analytik Broker Consulting Jan Šimek předpokládá, že v letošním roce se bude průměrný výnos penzijních fondů pohybovat v rozmezí od jednoho do maximálně tří procent.

Ve srovnání s loňským rokem se budou podle něj od sebe výsledky mezi jednotlivými fondy více lišit. Rozdíly jsou ovlivněny různou nákladovostí fondů i tím, jak byli portfolio manažeři úspěšní na peněžním trhu, dodal.

Odhady expertů potvrzují i ojedinělí zástupci fondů, kteří se k očekávaným výnosům vyjádřili.

"Očekáváme, že výnos Penzijního fondu České spořitelny za letošní rok se bude pohybovat okolo jednoho procenta, což při současných sazbách ČNB hodnotíme jako pozitivní," uvedla ČS. Ředitel ING PF Jiří Rusnok odhadl, že jeho fond dosáhne podobné zhodnocení jako v loňském roce, kdy bylo 2,14 procenta.

Penzijní fondy loni vydělaly celkem 4,55 miliardy korun, což bylo o 27 milionů méně než o rok dříve. Allianz PF připsala klientům zhodnocení 2,69 procenta, ING PF 2,14 procenta, PF České spořitelny 2,07 procenta, PF Generali 0,3 procenta, ČSOB Stabilita 1,7 procenta, PF Komerční banky 2,04 procenta, PF Axa 1,47 procenta. Míra inflace v roce 2011 činila 1,9 procenta.

 Srovnejte výhodnost navýšení příspěvku


Zadejte Váš stávající příspěvek do spoření a zjistěte kolik byste si měli spořit ideálně.>> Spočítat


 

Penzijním fondům za tři čtvrtletí roku 2012 stoupl zisk meziročně nepatrně o 14 milionů na 3,24 miliardy korun. Na důchod si koncem září spořilo 4,68 milionu Čechů, ale v dalších dvou měsících se jejich počet přiblížil pěti milionům.

Do konce listopadu bylo totiž možné vstoupit do penzijních fondů za nynějších podmínek. Poté přeměněné fondy nebudou ručit za to, že případný prodělek nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naproti tomu nabídnou také odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru