Většina klasických výrobních společností má totiž obdobné rysy: jeden sklad, v něm stroje společnosti, zaměstnance společnosti a zásoby společnosti, ze kterých společnost vyrábí. U těžebních společností je situace odlišná ve dvou věcech: neexistuje typicky žádný sklad a společnost při zahájení těžby disponuje minimální hodnotou zásob. Základní je tak rozdíl v tom, že sklad není typicky zastřešená budova, ale jde často jen o pláň či důl, kde se těží. Dále pak není uplatňována standardní metoda, že z jednotlivých materiálů je vytvořena zásoba vlastní výroby (například polotovar či výrobek). Reálně těžba probíhá tak, že za pomoci strojů a specifické technologie se kus pláně či dolu postupně přemění na výrobky společnosti (např. písek či kamenivo), aniž by byl využit jakýkoliv materiál. Tato skutečnost pak přináší nutnost specifické skladové evidence a i auditorské procesy aplikované u těžebních společností, které jsou výrazně odchylné od standardních výrobních společností.
Související nestandardností je skutečnost, že těžba probíhá v terénu, tj. je nutné důsledně aplikovat a prověřovat vnitřní kontrolní systém společnosti, aby bylo zamezeno nežádoucí manipulaci majetkem společnosti i jejími zásobami.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.