Získat magisterský nebo inženýrský titul bude složitější. Snížit počet studentů, kteří po bakalářském studiu pokračují dál v magisterském programu, si jako cíl stanovila nejsilnější vládní strana i ministerstvo školství.

Úředníci ministra školství Petra Fialy připravují návrh novely vysokoškolského zákona, který má – mimo jiné – zpřísnit podmínky pro magisterské studium. Vláda si od toho slibuje, že se zvýší prestiž magisterského titulu, a stát navíc ušetří peníze.

Podle statistik totiž na 30 000 studentů ročně vysokou školu opustí, aniž by ji dostudovali. I jim ale stát výuku hradil.

Z nově navržených dodatků ke koaliční smlouvě i z rozšířené verze návrhu novely zákona o vysokých školách si už teď lze udělat jasnější představu o stavebních kamenech vysokoškolské reformy. Ta loni spadla pod stůl, ale ministr Petr Fiala ji nyní opět připravuje.

"Nebudeme magistry početně omezovat, ale nastavíme takové standardy, aby se na ně dostali jen kvalitní uchazeči," říká Fialův náměstek Tomáš Hruda.

Ministerstvo si stanovilo, že do osmi let bude na navazujícím magisterském studiu pokračovat jen padesát procent bakalářů, a ne osmdesát jako dnes.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.