První dva penzijní fondy získaly licenci pro fondy ve druhém pilíři důchodové reformy - Penzijní fond České pojišťovny a PF ČSOB Stabilita.

"Udělení licence přišlo včera. Do té doby jsme nemohli tisknout poslední část investičních dotazníků, které jsou podmínkou sjednávání smluv. Začátek prodeje nových důchodových fondů od 2. ledna ale určitě stihneme," řekl IHNED.cz Karel Svoboda, šéf PF ČSOB Stabilita, který je současně prezidentem Asociace penzijních fondů.

Udělení prvních dvou licencí potvrdila i ČNB. Podle informací z trhu by už zítra k nim měly přibýt další, například pro Raiffesenbank.

Podle Svobody se licenční proces v ČNB, který souvisí s reformou penzí, nečekaně protahuje. S povolením pro prodej nových penzí ve 2. pilíři podle něj fondy počítaly do konce listopadu. Navíc ČNB jim ještě doposud nevydala ani jedinou licenci pro prodej nových fondů se státním příspěvkem, které vzniknout rovněž začátkem příštího roku.

"Obávám se, že ČNB nestihne licence pro nové fondy ve 3. pilíři letos vydat. V tom případě budeme muset jejich prodej odložit a nezačneme s ním od 2. ledna, jak jsme plánovali," uvedl Svoboda.

Samotná ČNB průběh licenčního řízení standardně nekomentuje. "Nebude předjímat výsledek nebo termín ukončení aktuálně vedených řízení," řekl Tomáš Zimmermann z tiskového oddělení ČNB.

Rozjezd penzijní reformy je spojený s nebývale rozsáhlým licenčním řízením. Jednotlivé fondy už získaly povolení k vytvoření penzijních společností a k přeměně stávajících fondů na tzv. transformované fondy. Na provozování fondů ve 2. a 3. pilíři rovněž potřebují samostatné licence.

Z devíti tuzemských penzijních fondů se 2. pilíře důchodové reformy nezúčastní Axa PF, Aegon a ING PF. K šesti fondům, které v něm naopak působit budou, se přidá ještě Raiffeisenbank.

 Srovnejte výhodnost navýšení příspěvku


Pravidla pro získání státního příspěvku na penzijním připojištění se od ledna změní. Zadejte Váš stávající příspěvek do spoření a zjistěte kolik byste si měli spořit ideálně.>> Spočítat


 

Související