Zjistit to lze z investičního dotazníku, který vám má předložit finanční poradce či zprostředkovatel před prodejem fondů.

Každý by si měl dotazník dobře prostudovat, vyplnit ho raději po zralé úvaze a třeba i vícekrát nanečisto. Omezí tak riziko, že jeho výsledek ovlivní momentální nálada.

Když dotazník nevyplní, může mu poradce přiřadit jakoukoliv strategii dle svého uvážení a nelze proti tomu protestovat.

Penzijní společnosti, které se účastní důchodové reformy, mohou zveřejnit investiční dotazník až po jejím startu. Neměl by se ale tolik lišit od dotazníků, které nabízejí banky a investiční společnosti.

Pro ilustraci nabízíme jako příklad část dotazníku od firmy Conseq Investment Management. Jako jiné dotazníky klade důraz na vzdělání investora, jeho znalosti, zkušenosti, ochotu riskovat a na investorovu finanční situaci.

Pokud má hlouběji do kapsy, ovlivní ho nepříznivý vývoj trhu více, než když má finanční rezervu. Při vyplňování dotazníku by neměli hlavně muži přeceňovat svou ochotu riskovat.

Součástí dotazníku mohou být i další otázky, například týkající se boje proti praní špinavých peněz.

Klient by měl také potvrdit, že odmítá vyplnit některé či všechny otázky nebo že vědomě vyžaduje rizikovější investiční strategii, než odpovídá jeho vyhodnocení. Potvrzuje také, že pochopil obsah dotazníku.

Investiční dotazníky Penzijních společností se mohou v detailech lišit, jejich základní zaměření by se ale od těchto otázek příliš lišit nemělo.

 

Hlavně muži by neměli přeceňovat svou ochotu riskovat.

 


null

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru