S napětím očekávané udělování licencí pro penzijní fondy se rozjelo tento týden.

Nové produkty ve druhém a třetím pilíři důchodové reformy chtějí penzijní společnosti nabízet hned od začátku ledna.

Ne všechny to ale stihnou. 

Česká národní banka dosud udělila jen PF České spořitelny povolení k provozování fondů ve třetím pilíři. Ostatní společnosti na svolení pro tyto fondy, které nahradí dosavadní penzijní připojištění, zatím čekají. 

"Obávám se, že ČNB nestihne licence pro nové fondy ve 3. pilíři letos vydat. V tom případě budeme muset jejich prodej odložit a nezačneme s ním od 2. ledna, jak jsme plánovali," uvedl k tomu Karel Svoboda, prezident Asociace penzijních fondů a šéf PF ČSOB Stabilita.

Nejspíš se tak rozjezd nových fondů se státním příspěvkem posune až na pozdější lednové termíny. 

Proti tomu udělování licencí pro tzv. 2. pilíř se již rozjelo. Tu získal již PF České spořitelny, PF České pojišťovny, Raiffeisen penzijní společnost, ČSOB PF Stabilita i PF Allianz. 

"Jsme po všech stránkách připraveni od nového roku začít poskytovat penzijní produkty na pobočkách skupiny Raiffeisen i u externích prodejců," uvedl náměstek ředitele Raiffeisenbank Mario Drosc.

Za protahování startu reformu stojí i nutné povolení, které musí od ČNB získat finanční poradci.

"Již v lednu nabídneme druhý pilíř, přesné datum bude záležet na tom, kdy naši poradci obdrží kompletní smluvní podmínky schválení ČNB. Od 1. ledna bude možné sjednat druhý pilíř na www.allianzdirect.cz," doplnil mluvčí Allianz Václav Bálek.

Penzijní společnosti tak od začátku nového roku nabídnou v rámci 2. pilíře fond konzervativní, vyvážený, dynamický a fond státních dluhopisů. 

Například Penzijní společnost ČP bude nabízet vedle čtyř povinných fondů využití spoření v rámci tzv. programu životního cyklu spojeného s těmito fondy.

Podobně PF Komerční banky chce spoření na důchod kombinovat fondy se strategiemi spoření životního cyklu.

"Proto budeme nabízet kombinaci fondů dynamického, růstového, vyváženého a konzervativního podle investičního profilu zájemce a jeho věku," podotkl výkonný ředitel fondu Pavel Jirák.

 Srovnejte výhodnost navýšení příspěvku


Zadejte Váš stávající příspěvek do spoření a zjistěte kolik byste si měli spořit ideálně.>> Spočítat


 

Hlavním důvodem změny fungování penzijních fondů je požadavek na účetní oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku akcionářů penzijních fondů.

Z devíti tuzemských penzijních fondů se druhého pilíře důchodové reformy nezúčastní Axa PF, Aegon a ING PF. Vedle šesti fondů, které v něm působit budou, se jej zúčastní ještě Raiffeisenbank.

Nové fondy na rozdíl od těch současných už nebudou ručit za to, že případný prodělek nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabídnou i odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení.

Související