První desítky lidí se už definitivně "upsaly" k novým fondům spoření na stáří v rámci tzv. druhého pilíře.

"Máme evidováno několik desítek smluv za dopoledne a očekávám, že jen za dnešní den jich bude několik stovek," uvedl generální ředitel penzijní společnosti České pojišťovny Tomáš Matoušek. 

Ani jinde zatím není na pobočkách nával. 

"Masivní zájem v tomto týdnu neočekáváme, ale první klienti již v dopoledních hodinách smlouvy o důchodovém spoření i o doplňkovém penzijním spoření uzavřeli," sdělil generální ředitel PF české spořitelny Aleš Poklop. 

Všechny velké penzijní společnosti v Česku dnes ráno začaly nabízet uzavření smluv v nově vzniklém druhém pilíři. V nabídce jsou už také nové fondy v dobrovolném penzijním připojištění, které nahrazuje dosavadní penzijní fondy.

Na povolení ČNB pro distribuci nových fondů zatím čekají v Allianz. "Prodej bude zahájen v polovině ledna. On-line sjednání však bude možné už dřív, od sedmého ledna," uvedla Dagmar Koutská z Allianz.

Novinka v zajištění na stáří, tedy tzv. 2. pilíř, umožňuje vyvést část povinných odvodů ze sociálního pojištění na účet u soukromého fondu. Ke třem procentům z hrubé mzdy pak je potřeba přidat další dvě procenta ze svého. Podle příznivců druhého pilíře si tak většina lidí může přilepšit na stáří, než kdyby se jen spoléhala na státní důchod. 

Lidé se zatím chodí hlavně ptát, jestli se i jim druhý pilíř vyplatí. "S prodejem jsme již začali, v tuto chvíli máme informace o několika zájemcích, kteří se chodí především informovat," uvedla Pavla Hávová za ČSOB Penzijní fond Stabilita. 

Osvěta probíhá i u nováčka mezi penzijními fondy, společnosti Raiffeisen. "V prvních dnech budeme pokračovat především ve vysvětlování výhod reformy, o kterých jsme se s klienty bavili již na podzim. Nicméně, již máme s klienty sjednánu řadu schůzek, na kterých již v tomto týdnu dojde k uzavření smlouvy o vstupu do 2. pilíře," doplnil Tomáš Kofroň z Raiffeisen.

Samotné sjednání smlouvy včetně posouzení investičního profilu zájemce trvá zhruba půl hodiny a stačí k němu jen průkaz totožnosti. "Klient pak informuje svého zaměstnavatele o zřízení 2. pilíře a úpravu plateb do systému řeší zaměstnavatel. Smlouvu lze podepsat ihned a je platná ihned po podpisu," vysvětlil Kofroň.

Zájem začíná jen pozvolně

Zástupci penzijních společností čekají, že v prvních dnech a týdnech bude zájem o nové fondy jen pozvolný. 

"Počítám, že zájem postupně poroste a to hlavně u občanů věkové kategorie starších 35 let, kteří mají na uzavření smlouvy pouze půl roku. Myslím, že občané pochopí, že 2. pilíř je mimořádná příležitost, jak si na penzi výrazně přilepšit," uvedl Tomáš Matoušek. 

Podle odhadů se letos do druhého pilíře zapojí půl až tři čtvrtě milionu lidí. Původně se počítalo až s milionem Čechů. Negativní dopad na zájem mají krom jiného i opakované výroky ČSSD. Ta varuje, že pokud nastoupí k moci, druhý pilíř zruší. 

Penzijní společnosti, které vyčkávaly do poslední chvíle na potřebné licence od České národní banky, začínají rozjíždět i rozsáhlé reklamní kampaně. 

 Srovnejte výhodnost navýšení příspěvku


Zadejte Váš stávající příspěvek do spoření a zjistěte kolik byste si měli spořit ideálně.>> Spočítat


 

"V prvním čtvrtletí plánujeme televizní kampaně. Chceme klientům říci, aby se nespoléhali v budoucnosti na ostatní, ale vzali svou finanční budoucnost do vlastních rukou," uvedl Aleš Poklop. Vedle toho fond České pojišťovny bude dál pokračovat se spoty Penzička. 

V ČSOB PF Stabilita odstartuje v průběhu ledna nová kampaň. "Budeme se snažit napravit pošramocené veřejné mínění o penzijní reformě," doplnila Hávová.

Naopak žádnou masivní kampaň nechystá Raiffeisen, která chce nové produkty nabízet hlavně svým stávajícím klientům. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru