Penzijní společnosti podepsaly za první týden od spuštění penzijní reformy v rámci druhého pilíře smlouvy se stovkami klientů.

Vyplývá to z ankety mezi penzijními společnostmi, podle nichž je rozjezd zatím pomalý. Zvýšení zájmu čekají až s vyšší informovaností lidí.

Většina z nich odhaduje, že v systému bude do konce června asi půl milionu klientů, pouze PS České pojišťovny jich očekává výrazně víc: 1,3 milionu.

Podle ředitele penzijní společnosti ČP Tomáše Matouška je náběh pozvolný, protože smlouvy mohou zatím prodávat pouze pobočky České pojišťovny.

"Ještě 14 dní budou na ČNB trvat registrace poradců, pak spoření začnou prodávat i finanční zprostředkovatelé," řekl. Očekává, že jeho firma do konce června 2013 získá 300 tisíc klientů z celkem 1,3 milionu, kterých podle jeho odhadu do důchodových fondů v rámci druhého pilíře k tomuto datu vstoupí.

Prodat důchodové pojištění může téměř každý finanční poradce. Testování ale běží naplno - čtěte ZDE

Raiffeisen penzijní společnost má nyní podepsány stovky klientů vstupujících do druhého pilíře. "S výraznějším nárůstem počítáme až v následujících týdnech, prakticky na celý leden a únor máme domluveny řady schůzek s klienty, na kterých se podepíší smlouvy," uvedl Tomáš Kofroň, mluvčí Raffeisenbank. V té předpokládají, že do poloviny roku by se mělo do druhé pilíře zapojit zhruba půl milionů klientů. A Raiffeisenbank si slibuje více než desetiprocentní podíl na trhu.

Allianz věří, že získá 200 tisíc klientů. V těchto dnech prý do společnosti lidé volají hlavně kvůli informacím. "Je to pochopitelné a očekáváme, že s tím, jak se bude jejich informovanost zvyšovat, budou také uzavírat smlouvy na důchodové spoření. Můžeme proto klidně očekávat podobný scénář jako loni, kdy do Allianz penzijního fondu přišlo čtvrt milionu nových zájemců," řekl mluvčí Allianz Václav Bálek.

Počty smluv sjednaných v pobočkové síti České spořitelny dosahují několika desítek. Generální ředitel penzijní společnosti České spořitelny Aleš Poklop očekává 500 tisíc klientů v rámci celého trhu. PSČS by podle něj ráda získala přibližně čtvrtinu z tohoto počtu.

 Srovnejte výhodnost navýšení příspěvku


Zadejte Váš stávající příspěvek do spoření a zjistěte kolik byste si měli spořit ideálně.>> Spočítat


 

Řádově desítky klientů, kteří si uzavřeli smlouvu o důchodovém spoření, eviduje Penzijní společnost Komerční banky. Naprostá většina z nich zvolila strategii spoření životního cyklu.

"Naše původní kalkulace počítaly s tím, že do druhého pilíře vstoupí asi 15 procent práceschopného obyvatelstva, tedy asi 750 tisíc lidí. Vzhledem k negativní atmosféře ohledně druhého pilíře a k politickým rizikům odhaduji, že se může zapojit o něco méně lidí," poznamenal ředitel společnosti Pavel Jirák.

Podle mluvčí ČSOB Pavly Hávové mnoho potenciálních klientů stále nemá dostatek věcných informací pro kvalifikované rozhodnutí vstoupit do druhého pilíře. Polovina roku bude klíčová pro osoby starší 35 let, kteří se do tohoto data musí rozhodnout o vstupu.

"Dá se tedy očekávat, že s přibližováním se tohoto termínu bude výrazně růst počet zájemců o vstup do druhého pilíře. Odhadujeme, že k polovině tohoto roku budeme mít v důchodových fondech 80 tisíc účastníků," podotkla Hávová.

Hlavním důvodem změny fungování penzijních fondů je požadavek na účetní oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku akcionářů fondů. Z devíti tuzemských penzijních fondů se druhého pilíře důchodové reformy nezúčastní Axa PF, Aegon a ING PF. Vedle pěti fondů, které v něm působit budou, se jej zúčastní ještě Raiffeisenbank. Třetího pilíře se zúčastní všechny tyto společnosti, navíc pak ještě Conseq.

Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého. Podíl zájemců o vstup podle různých průzkumů v poslední době klesl pod deset procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru