Rakušané budou o víkendu řešit něco, v čem má většina evropských zemí - včetně Česka - už delší dobu jasno. Zavést profesionální armádu, nebo zachovat povinné vojenské odvody? Na tuhle otázku budou odpovídat tuto neděli 20. ledna. A ani pár dní před hlasováním nemají vůbec jasno. Profesionalizace armády je totiž v Rakousku mnohem problematičtější krok, než by se zdálo.

Branná povinnost se podle průzkumů těší větší podpoře než profesionální armáda. Příznivce nelze rozdělit podle pravolevého spektra. Ačkoliv zachování branné povinnosti podporuje především konzervativní část občanů v čele s lidovci, tíhnou k ní i levicoví voliči. Dokonce v tradičně alternativní a moderní Vídni má branná povinnost větší podporu než v jiných spolkových zemích. Nakonec bude záležet na tom, kdo nakonec k urnám přijde.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.